Annyi van megadva hogy 5 szám mediánja 4 és átlaga 5. Ebből hogyan tudom megmondani hogy mik a számok?

2015. szept. 3. 19:24
 1/6 anonim ***** válasza:

Ebből sehogy, mert ezek az adatok nem határozzák megy egyértelműen a számot. Annyit tudunk, hogy az egyik szám épp 4, de hogy a másik négy mennyi, az nem adható meg, csak annyi, hogy:

0.2*(x1+x2+4+x4+x5)=5.

2015. szept. 3. 19:32
 2/6 A kérdező kommentje:
"Adjon meg öt pozitív egész számot, melynek mediánja 4, átlaga 3." Pedig ez a feladat. :/
2015. szept. 3. 19:36
 3/6 anonim válasza:
44%

Most akkor az átlag az 5 vagy 3 legyen? Mindegy. Páratlan szám esetén a medián a középső elemet jelenti sorba rendezés után. Az átlag meg ugyanaz mint az osztályzatok átlaga esetén.


Példa1: 1, 1, 4, 4, 5

Erre igaz, hogy a medián 4, az átlag pedig 3 (1+1+4+4+5=15; 15/5=3).


Példa2: 2, 3, 4, 7, 9

Erre meg igaz, hogy a medián 4, az átlag pedig 5 (2+3+4+7+9=25; 25/5=5).


A megadottak alapján ennyit tudok mondani. Remélem segít valamit a válaszom.

2015. szept. 3. 20:06
 4/6 A kérdező kommentje:

Az átlag 3, csak először elírtam, nem vettem észre.

Igen segített , köszönöm!

2015. szept. 3. 20:13
 5/6 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Ja, hát így könnyű. Tudod kérdező, egyáltalán nem mindegy, hogy egyértelmű megoldásokat kér a feladat, vagy csak egy speciálisat a sok közül. A feladatnak létezik megoldása, ez triviális. Viszont a megoldás nem egyértelmű.

Így elég, ha csak egy megoldást választasz ki, ez nyílván egyszerű.

2015. szept. 3. 21:37
 6/6 A kérdező kommentje:
Valóban rosszul tettem fel a kérdést, mert nem helyesen értelmeztem először a feladatot.
2015. szept. 4. 15:28