Matekosok légyszi tudnátok segíteni?


statisztika...

Dávid leérettségizett magyarbol, matekbol, toribol, angolbol, es foldrajzbol.

Mik lehetnek az osztalyzatai ha a mediánja 4, az átlaga pedig 4,4?

ezt hogyan tudnám levezetni?



2015. máj. 14. 17:58
 1/3 anonim ***** válasza:

medián 4, azaz a középső elem 4 lesz. így mivel 5 elem van, ezért a harmadiknak négyesnek kell lennie. és mivel nagyság szerint írjuk fel, más megoldás szerintem nem is lehet. de biztos van valami mód a levezetésre, de én így gondolkodtam.

4 4 4 5 5

2015. máj. 14. 18:02
 2/3 anonim ***** válasza:

medián: ha az 5 jegyét növekvő sorrendbe állítjuk, akkor a középső szám


Az átlag 4,4

Ez azt jelenti, hogy ha ezt megszorozzuk 5-tel, akkor megkapjuk a jegyei összegét. 4,4*5=22


Egyik jegye már biztos 4-es, mert ugye az a medián, így 22-4=18 marad


Egy ötöse legalább van, különben nem lenne 4 felett az átlag


18-5=13


Kell még vagy egy ötös, vagy egy négyes, hogy a medián kijöjjön. (hogy 4-es legyen középen)


Nézzük, mi van ha 5-ös: 5+5+4=14, 22-14=8

Ezt csak úgy lehet kettéosztani, hogy két négyes van. Ötös és hármas nem lehet, mert akkor már három ötös lenne, és akkor a medián 5 lenne.


Ha a harmadik jegy 4-es: 5+4+4=13, 22-13=9

Ezt csak úgy tudjuk kettéosztani, hogy egy ötös és egy négyes, és ez ugyanaz a megoldás lesz, mint ami előbb volt.


Szóval ezek a jegyei: 4,4,4,5,5

2015. máj. 14. 18:08
 3/3 anonim ***** válasza:
A jegyek összege az átlag fogalmából adódóan 22. A medián miatt a sorban 3. jegy 4-es. Tehát a sorban első kettő, illetve utolsó kettő jegy összege 18. Az utolsó két jegy nagyobb vagy egyenlő, mint 4, az első kettő pedig kisebb vagy egyenlő 4. Ha mind a négy hiányzó jegy 4-es lenne, csak 16 lenne az összegük, tehát az összeget 2-vel kell növelni. Mivel 5 a legnagyobb érdemjegy, és csak maximum 2 ötöse lehet (a medián miatt), ezért az egyetlen lehetséges megoldás: 4; 4; 4; 5; 5;
2015. máj. 14. 18:09