Egy bolha ugrál a számegyenes mentén. Minden ugrása 8/5 egység, és a számegyenes pozitív irányába halad. Most éppen a 0 számon van.

a) Hol lesz 1, 2, 3, 25, 100, 100000 ugrás után?

b) Hol volt 1, 2, 3, 50, 8000 ugrással ezelőtt?


Ha MANÓ:0,1=MANÓK, akkor milyen számjegyet jelöl a K?


Egy téglalap egyik oldala 2/5 része a kerületének. Mekkora a területe, ha a kerülete 42/8 cm?


A dominók jelentsenek most törtszámokat, a felső felén lévő szám legyen a számláló, az alsó felén levő a nevező. Tedd igazzá az egyenleteket minden esetben egyetlen dominó megfordításával!

a, 2/3:2/6:1/2=4/4

b, 1/4:2/5:5/1=6/3

c, 1/3:1/6:1/4=?/?



2015. aug. 23. 18:23
 1/9 anonim ***** válasza:
Hol akadtál el?
2015. aug. 23. 18:30
 2/9 A kérdező kommentje:
Márminthogy az elsőnél, másodiknál stb. vagy hogy érted?
2015. aug. 23. 18:47
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Bolha

a)

1 * 8/5 = 8/5

2 * 8/5 = 16/5 = 3 egész és 1/5

3 * 8/5 = 24/5 = 4 egész és 4/5

25 * 8/5 = 200/5 = 40

100 * 8/5 = 800/5 = 160

100000 * 8/5 = 800000/5 = 160000

b)

1 * -(8/5) = -(8/5)

2 * -(8/5) = -(16/5) = mínusz 3 egész és 1/5

3 * -(8/5) = -(24/5) = mínusz 4 egész és 4/5

50 * -(8/5) = -(400/5) = -80

8000 * -(8/5) = -(64000/5) = -12800


MANÓ

10

(Ha 0,1-del osztunk, az olyan, mintha 10-zel szoroznánk. 1 / (1/10) = 10/1 = 10.


Téglalap

Ha az egyik oldal 2/5 része a kerületnek, akkor a vele szemben levő oldal is 2/5 része a kerületnek, a kettő együtt a kerület 4/5 része.

A másik két oldal együtt a kerület – maradék - 1/5 része, az egyik tehát (1/5)/2 = 1/10 része.

Ha a kerület 42/8 cm, akkor a 2/5 résznyi oldalak 42/8 * 2/5 = 84/40 = 21/10 cm hosszúak.

Az 1/10 rész hosszúságú oldalak 42/8 * 1/10 = 42/80 = 21/40 cm-esek.

A terület: 21/10 cm * 21/40 cm = 441/400 cm² = 1 egész és 41/400 cm².

Ha elvégezzük a 441/400 osztást, az 1,1025 cm².


Dominók

a) 2/3:2/6:2/1=4/4

b) 4/1:2/5:5/1=6/3

c) 1/3:1/6:1/4=?/? → ?? = 8 (ide 8/1-es dominó kell)

2015. aug. 23. 21:49
 4/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2015. aug. 24. 17:24
 5/9 A kérdező kommentje:

Egyébként honnan jött a 8/1?

Ezekre a dominókra is meg tudnád adni a választ?

1/4*2/5*5/1=6/3

1/3*1/6*1/4=?/?

Ha kiszámoltad, akkor ezt utolsó kérdőjelest is megtudnád magyarázni?

2015. aug. 24. 18:04
 6/9 anonim ***** válasza:

8/1?

Nincs mit megfordítani az egyenlőség eléréséhez, mert nincs megadva az egyenlőség jobb oldalán dominó.

Így csak kiszámolni lehet, hogy mennyi a bal oldal értéke, és azzal kell egyeznie a jobb oldalnak.

1/3:1/6:1/4=?/?

Ha dominónként tagolva írjuk le:

(1/3) : (1/6) : (1/4) = (?/?)

Egyenrangú (sőt, egyező) műveleti jelekről van szó, tehát sorra, balról jobbra végezzük el azokat:

(1/3) : (1/6) = (1/3) * (6/1) = (6/3) = 2

Folytatva:

2 : (1/4) = 2 * (4/1) = (8/1) = 8

3 féle dominókészlet van. A 28 darabos, amelyeken 0-6 pont van; a 45 darabos, amelyeken 0-8 pont van, és az 55 darabos, amelyeken 0-9 pont van. Az utóbbi két készletben van 8-pontos dominó is; és 8-as értéket a (8/1)-es dominó ad.


1/4*2/5*5/1=6/3 helyesen, egy dominót megfordítva: 1/4*2/5*5/1= 3/6


1/3*1/6*1/4=?/?

Kiszámolva (a 8/1?-hez hasonlóan): ?/? = 1/72

Nincs olyan dominó, amelynek kétoldali pontaránya 1:72, illetve 72:1 volna.

2015. aug. 25. 09:33
 7/9 A kérdező kommentje:
Most akkor mi a megoldás?
2015. aug. 26. 15:32
 8/9 A kérdező kommentje:
3/6 vagy 8?? Léci segítsetek!
2015. aug. 28. 16:21
 9/9 anonim ***** válasza:

Ha jól látom, akkor nem ’vagy’, hanem ’is’, mert két különböző feladat eredményei.


c,

1/3:1/6:1/4=?/? dominós feladat eredménye a 8.


A kommentedben kérdezett

1/4*2/5*5/1=6/3 feladatnál akkor lesz egyenlőség, ha a jobboldali dominót megfordítod, vagyis 6/3 helyett 3/6 lesz.


A két feladatban csak annyi közös van, hogy mindkettőben szerepel 1/4. Ez nagyon kevés ahhoz, hogy az eredményeik közül választani kelljen.

2015. aug. 28. 18:29