2015. aug. 14. 14:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Grafikusan, az egységkörökből. Nyílván 2k*pi és (pi/2)+2k*pi lesz a megoldás, ez ránézésre látszik.
2015. aug. 14. 15:36
 2/11 A kérdező kommentje:
...nem igazán értem
2015. aug. 14. 15:47
 3/11 anonim ***** válasza:

Tudjuk, hogy cos(-x)=cos(x), mivel a koszinuszfüggvény páros, így az egyenlet:


sin(x)+cos(x)=1


Emeljük négyzetre mindkét oldalt (értelemszerűen nem tagonként emelünk a bal oldalon négyzetre, hanem az (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 képlet segítségével):


sin^2(x)+2*sin(x)*cos(x)+cos^2(x)=1


Tudjuk, hogy sin^2(x)+cos^2(x)=1, ezért


2*sin(x)*cos(x)+1=1, innen


sin(x)*cos(x)=0


Egy szorzat akkor 0, hogyha valamelyik tényezője 0, így


vagy sin(x)=0, erre x=0+k*pí, k tetszőleges egész


vagy cos(x)=0, erre x=pí/2+k*pí, k tetszőleges egész.


Viszont itt még le kell ellenőriznünk, hogy melyek jók, mivel a négyzetremeléssel hamisgyökök születhettek; elég csak [0; 2pí[ intervallumon megnézni, mivel úgyis periodikusak a megoldások.


Ha x=0: sin(0)+cos(-0)=0+1=1, ez jó, és persze 2pí-szerint vett megoldásai is.


Ha x=pí/2: sin(pí/2)+cos(-pí/2)=1+0=1, ez is jó, és a 2pí-s eltolás itt is igaz.


Ha x=pí: sin(pí)+cos(-pí)=-1+0=-1, ez már nem jó.


x=3pí/2 esetén: sin(3pí/2)+cos(-3pí/2)=0+(-1)=-1, ez sem nyerő.


Tehát a megoldáshalmaz így módosul:


vagy x=0+k*2pí, vagy x=pí/2+k*2pí, tetszőleges k egészre.

2015. aug. 14. 15:53
 4/11 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Azért látszik ránézésre, mert vegyük az xy koordinátarendszert. Rajzoljunk meg az egységkört, majd ennek tetszés szerinti, x tengellyel alfa szöget bezáró sugarát is.


Definíció szerint a kör és a sugár metszéspontjának x tengelyre eső vetülete a koszinusz, az y-ra eső pedig a szinusz.

Mivel sin(alfa)+cos(alfa)=1 a feltétel, ez nyílván csak úgy lehet ha az egyik tag zérus. Ha uis. nem volna valamely tag zérus, akkor geometriailag adódóan a másik tag sem zérus.

Mivel sin(alfa) és cos(alfa) külön-külön kisebb egyenlő 1, de négyzetösszegük pontosan 1, minden alfa-ra, ezért általában sin(alfa)+cos(alfa)>1.


Vagyis csak 4 szélső hely lehetséges, 0°, 90°, 180°, 270°.


Utóbbi 2 értéknél nyílván -1 lesz az eredmény, így csak az első kettő marad. Ehhez még hozzávesszük a periódust, ebből már triviális, hogy:


x1=0°+K*360° és x2=90°+L*360°. Ahol K és L egész szám.


Remélem így már egyértelmű.


Persze megoldható úgy is, ahogy a 2. válaszoló csinálta, jó is az, viszont látjuk hogy geometriailag sokkal rövidebb idő alatt érünk célhoz.

2015. aug. 14. 16:15
 5/11 anonim ***** válasza:

Több dolog nem tiszta nekem ebben a levezetésben.


"Mivel sin(alfa)+cos(alfa)=1 a feltétel, ez nyílván csak úgy lehet ha az egyik tag zérus."


Nem tudom, ez mitől nyIlvánvaló... Miért ne lehetne, hogy mondjuk sin(x)=1/5 és cos(x)=4/5? De lehetne végtelen sok ilyet példának felhozni. Nyilvánvaló, hogy amit írtál, nem nyilvánvaló.


"Ha uis. nem volna valamely tag zérus, akkor geometriailag adódóan a másik tag sem zérus."


Ez igaz. És?


"Mivel sin(alfa) és cos(alfa) külön-külön kisebb egyenlő 1, de négyzetösszegük pontosan 1, minden alfa-ra, ezért általában sin(alfa)+cos(alfa)>1."


Kivéve, amikor nem. És mit értesz "általában" alatt?


A többi résszel nincs semmi bajom, esetleg annyi, hogy a végén nem váltottál át radiánra (az első hsz.-ben úgy adtad meg, szóval ez nem túl nagy hiba).

2015. aug. 14. 17:10
 6/11 anonim ***** válasza:

#5-nek:


Amit írok, teljesen logikus gondolatmenet, szerintem nem olvastad el alaposan, csak átfutottad. Nem tudom, nálatok hogy tanították a trigonometriát, de épp egy olyan témakörröl van szó, mely geometriailag is jól szemléltethető.



"Miért ne lehetne, hogy mondjuk sin(x)=1/5 és cos(x)=4/5? De lehetne végtelen sok ilyet példának felhozni. Nyilvánvaló, hogy amit írtál, nem nyilvánvaló."


-Azért nem lehet, mert akkor a négyzetösszegük nem 1! De ezt leírtam csak olvasni kéne...



"Ha uis. nem volna valamely tag zérus, akkor geometriailag adódóan a másik tag sem zérus."


"Ez igaz. És?"


-Itt a lényeg, ekkor az összeg nagyobb mint 1.



"Mivel sin(alfa) és cos(alfa) külön-külön kisebb egyenlő 1, de négyzetösszegük pontosan 1, minden alfa-ra, ezért általában sin(alfa)+cos(alfa)>1."


"Kivéve, amikor nem. És mit értesz "általában" alatt?"


-Akkor nem, amikor a szóbajöhető eseteket vizsgáljuk. Más esetben teljesül az egyenlőtlenség.


"A többi résszel nincs semmi bajom, esetleg annyi, hogy a végén nem váltottál át radiánra (az első hsz.-ben úgy adtad meg, szóval ez nem túl nagy hiba)."


Tök mindegy, h mibe van megadva, írhatnák újfokot, az eredményt nem módosítja.

2015. aug. 14. 23:53
 7/11 anonim ***** válasza:

Mellesleg más oldalról is vizsgálhatnánk a feladatot. Miután tudjuk, hogy sin és cos vetületei számítanak, így definiáljunk egy ún. távolságfüggvényt:


d(x,y)=|x1-x2|+|y1-y2|.


Matematikailag igazolható hogy ez teljesíti a metrika definícióját.


Legyen x1=y1=0, azaz az origótól mérünk távot, így


d(x,y)=|x|+|y|


Módosítsuk az eredeti megoldandó egyenletet


|sin(alfa)|+|cos(alfa|=1 alakúra!


Bizonyítható, hogy ezzel nem vesztünk el megoldást.


A bevezetett távolságfüggvény értelmében feladatunk vizsgálható az


|x|+|y|=1


alakban. Mivel |x|+|y|>1, ha x=/=0, vagy y=/=0, ezért az egyenlet csak x=0, vagy y=0 esetén teljesül, az előzőekben megbeszélt trigonometrikus pitagorasz tétel miatt.


Tehát egy másik szemléletmóddal is célhoz értünk.

2015. aug. 15. 00:14
 8/11 anonim ***** válasza:

Hát, én a logikus gondolatmenet alatt teljesen mást értek, de lehet, hogy ez csak az én hibám...


""Miért ne lehetne, hogy mondjuk sin(x)=1/5 és cos(x)=4/5? De lehetne végtelen sok ilyet példának felhozni. Nyilvánvaló, hogy amit írtál, nem nyilvánvaló."


-Azért nem lehet, mert akkor a négyzetösszegük nem 1! De ezt leírtam csak olvasni kéne..."


Ha valamire hivatkozni akarsz, akkor azt érdemesebb ok-okozati összefüggésben leírni, nem 5 sorral arrébb, aztán arra ráfogni, hogy "De ezt leírtam, csak olvasni kéne..." (lásd.: logika). Nem mellesleg, ha valaki nem járatos a témában, ilyen mélységekbe nem lát bele, és valószínűleg meg sem érti.


""Ha uis. nem volna valamely tag zérus, akkor geometriailag adódóan a másik tag sem zérus."


"Ez igaz. És?"


-Itt a lényeg, ekkor az összeg nagyobb mint 1."


És az miből derül ki, hogy az összegük nagyobb lesz, mint 1? Csak annyit lehet tudni, hogy x növelésével cos(-x)=cos(x) értéke csökken és sin(x)-é nő.


""Mivel sin(alfa) és cos(alfa) külön-külön kisebb egyenlő 1, de négyzetösszegük pontosan 1, minden alfa-ra, ezért általában sin(alfa)+cos(alfa)>1."


"Kivéve, amikor nem. És mit értesz "általában" alatt?"


-Akkor nem, amikor a szóbajöhető eseteket vizsgáljuk. Más esetben teljesül az egyenlőtlenség."


Várjál, ilyet én is tudok; a legnagyobb szám az 1.


Bizonyítás: vesszük a [-végtelen;1] mindkét oldalon zárt intervallumot. Az 1-nél nincs nagyobb, szóval az a legnagyobb. Problem solved.


Ja, hogy ha máshogy vizsgáljuk, akkor meg nem lesz igaz? Én általában végtelen sok intervallumot tudok mondani, hogy az 1 a legnagyobb, szóval általában az 1 a legnagyobb. Nem számít, hogy más esetben meg nem...


""A többi résszel nincs semmi bajom, esetleg annyi, hogy a végén nem váltottál át radiánra (az első hsz.-ben úgy adtad meg, szóval ez nem túl nagy hiba)."


Tök mindegy, h mibe van megadva, írhatnák újfokot, az eredményt nem módosítja."


Ezt pedig pont rosszul tudod; nem véletlenül vonnak le érettségin is azért pontot, hogy ha rossz alakban adod meg a végeredményt (és gondolom nem véletlenül lett úgy kitalálva, hogy több módon lehet megadni -> gyakorlati haszna van (látod, logika)). És ha az egyenletben x,y,... latin kisbetű van megadva, akkor illik radiánban megadni a végeredményt (még akkor is, hogy ha egyértelműen át lehet váltani egyiket a másikra).


Közben még egy dolognál érdemes megállni; a feladatban sin(x)+cos(-x)=1 van, te pedig következetesen sin(alpha)+cos(alpha) alakot írsz. Ha eltekintünk attól, hogy az eredetileg valós számok halmazán kérdezett feladatot te fokra váltottad át, a sin(alpha)+cos(-alphá)-ból hogyan lett/lesz sin(alpha)+cos(alpha)? Persze, triviális, hogy cos(x)=cos(-x), de gondolom ezt meg kellett volna említeni a levezetés során, de nálad ez sehol nem látszik. És ez az egy sor sokkal fontosabb a feladat megoldásánál, mint a szépen leírt meséd, mivel enélkül a kettőnek semmi köze egymáshoz.


Kérdezőnek: jó, hogyha egy problémára több megoldást is tudsz, de inkább tudj 1-et jól, mint sokat hiányokkal tele. Egyenletet (középszinten) algebrai módszerekkel mindig meg lehet oldani, ha pedig sin-cos is van a feladatban, akkor érdemes megjegyezni, hogy sin^2(x)+cos^2(x)=1, és valahogy úgy variálni, hogy ez megjelenjen.

2015. aug. 15. 01:02
 9/11 anonim ***** válasza:

"És az miből derül ki, hogy az összegük nagyobb lesz, mint 1? Csak annyit lehet tudni, hogy x növelésével cos(-x)=cos(x) értéke csökken és sin(x)-é nő."


-Triviális! Legyen uis. -1<=a<=1 és -1<=b<=1, a,b eleme R.

Ha tudjuk hogy a^2+b^2=1, akkor nyílvánvaló hogy |a|>=a^2 és |b|>=b^2. Ebből már következik, hogy |a|+|b|>=a^2+b^2, vagyis |a|+|b|>=1.


"Ezt pedig pont rosszul tudod; nem véletlenül vonnak le érettségin is azért pontot, hogy ha rossz alakban adod meg a végeredményt"


-Ezt nem tudom értelmezni. Ha jó a végeredmény, akkor teljesen mindegy, hogy milyen mértékegységben van megadva, ezért nem lehet pontot levonni, mert értelmét vesztené a feladat. Ha a feladatkitűzésben viszont megadják, hogy ők márpedig radiánba kérik, és a tisztelt érettségiző hallgató nem rad-ba adja meg, akkor le lehet vonni, egyébként nem!


"És ha az egyenletben x,y,... latin kisbetű van megadva, akkor illik radiánban megadni a végeredményt (még akkor is, hogy ha egyértelműen át lehet váltani egyiket a másikra)."


-Ekkora butaságot még életemben nem hallottam. Mi köze lenne az ismeretlen jelölésmódja és mértékegysége között?

Na látod, ez logikátlan.



Közben még egy dolognál érdemes megállni; a feladatban sin(x)+cos(-x)=1 van, te pedig következetesen sin(alpha)+cos(alpha) alakot írsz.


-Ilyen trivialitásokat, mint a cos fv. páros paritásának volta, a kérdezőnek ismernie kell. Nyílván a vizsgán tegye meg a hallgató ezen megállapítását. Viszont úgy gondolom, hogy itt ezen a fórumon nem az a cél, hogy én részletes levezetések és bizonyítások sorát adjam, mert akkor a megoldás kb. csak 10 oldal A4-es lapon férne el...


Mellesleg a feladatkiírás is elég pongyola. Ha korrekt módon írnánk ki a feladatot, akkor maga a probléma megfogalmazása is lényegesen hosszabb volna...


"Kérdezőnek: jó, hogyha egy problémára több megoldást is tudsz, de inkább tudj 1-et jól, mint sokat hiányokkal tele. Egyenletet (középszinten) algebrai módszerekkel mindig meg lehet oldani, ha pedig sin-cos is van a feladatban, akkor érdemes megjegyezni, hogy sin^2(x)+cos^2(x)=1, és valahogy úgy variálni, hogy ez megjelenjen."


-Jah... Középszint=bölcsöde...

Amúgy meg mit értesz "algebrai módszer" alatt... Na erről is lehetne vitázni.

2015. aug. 15. 06:53
 10/11 anonim ***** válasza:

Ember, te nagyon el vagy tájolva... Gondolod, hogy utolsó éves matematikushallgató, és úgy került hozzá ez a kérdés? Ha meg minden triviális, akkor minek válaszolsz a kérdésre? Elvégre a kérdező is tudja, hogy minden triviális, nem igaz?


Egyébként bárkit megkérdezhetsz; egyenletnél a latin betű a valós számok halmazát szokta jelenti (illetve a megfelelő körív hosszát), a görög betűk pedig mindig a szögeket. nem én találtam ki, ez így van.


Gondolom, még hírből sem tudod, hogy hogyan kell MEGÉRTETNI valakivel a matematikát; elhiszem én, hogy ilyen-olyan tótumfaktum vagy matematikai berkekben, de az "egyszerű" embereknek egyszerűen (legrosszabb esetben szájbarágósan) kell elmagyarázni a dolgokat. Attól függetlenül, hogy te úgy gondolod, hogy középszint=bölcsöde... Ja jól hiszem, te sem az integrálás megtanulásával kezdted az iskolát, vagy a Taylor-sorral.

2015. aug. 15. 13:03
1 2