Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Van itt egy egyenlőtlenség :...

Van itt egy egyenlőtlenség : -x a 2. on+15x-50>0 Kicsit béna vagyok, így sikerült de remélem érthető?!

Figyelt kérdés
2015. júl. 28. 17:04
 1/2 anonim válasza:
felteszem hogy az egyenlőtlenség ez akart lenni: -x^2 + 15x - 50 > 0 . Ekkor én átrendeznék, hogy ne negatív taggal négyzetes taggal kelljen számolni. ekkor lesz 0 > -x^2 - 15x + 50. Megállapítjuk a gyököket , amik ugye megoldóképlettel számolhatók. ezek 5 és 10 (számold ki képlettel , én ezt itt mellőzném). mivel pozitív főegyütthatós a függvény, a függvény a konvex. tehát akkor kisebb az értéke mint nulla ha a (5,10) intervallumban vagyunk. ebből következik hogy az eredeti egyenlőtlenség is ekkor teljesül.
2015. júl. 28. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

"Ekkor én átrendeznék, hogy ne negatív taggal négyzetes taggal kelljen számolni. ekkor lesz 0 > -x^2 - 15x + 50."


Mármint +x^2-15x+50. Gondolom figyelmetlenségből nem írtad át a főegyüttható előjelét.


Ugyanígy kezdeném, de máshogyan tárgyalnám a végét; a gyökök ugye x(1)=5 és x(2)=10. A tanultak alapján az egyenlőtlenség átírható így:


0>(x-5)*(x-10)


Egy szorzat értéke akkor kisebb 0-nál, ha negatív, és akkor negatív, hogyha páratlan sok tényezője negatív (tehát 1, 3, 5, ... darab negatív tényezője van). Ennek értelmében:


I. Ha x-5<0, vagyis x<5, akkor x-10>0, vagyis x>10. Ezeknek egyszerre kell teljesülnie, ez viszont nem lesz így.


II. Ha x-5>0, vagyis x>5, akkor x-10<0, vagyis x<10, ezeknek is egyszerre kell teljesülnie, ez pedig 5<x<10 esetén lesz így. Tehát ha x-re teljesül, hogy 5<x<10 , vagy másképpen ha x az ]5;10[ mindkét oldalon nyílt intervallumnak eleme, akkor igaz lesz az egyenlőtlenség.


Másik megoldási mód, hogy teljes négyzetté alakítunk:


0>(x-7,5)^2-6,25


6,25>(x-7,5)^2


Gyököt vonunk (definíció szerint):


2,5>|x-7,5|


Ezt az egyenlőtlenséget pedig már könnyedén meg tudjuk oldani;


ha x>7,5 , akkor 2,5>x-7,5, vagyis 10>x, tehát 7,5<x<10 esetén lesz igaz

ha x=7,5, akkor 2,5>0, tehát x=7,5 esetén is igaz

Ha x<7,5, akkor 2,5>-x+7,5, így x>5, ezzel ha 5<x<7,5 , akkor is igazzá tesszük az egyenlőtlenséget


Egyesítve a megoldásokat látjuk, hogy 5<x<10 esetén lesz igaz az egyenlőtlenség.

2015. júl. 28. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!