Hány cm3 98 m/m%-os,1,83 g/cm3 sűrűségű kénsavoldat és hány cm3 víz szükséges ahhoz, hogy 2 dm3 20m/m%-os 1,14 g/cm3 sűrűségű oldatot kapjunk?


Valaki elmagyarázná ezt leveztve? Mert annyira jutottam, h az m3 akkor 2280g. Utána a keverési egyenlettel kiszámolva m1=0.256 m2, és ezt utána arányosan számoltam : m1=1687.2 ; m2=592.8 g. De valamit nagyon nem jól számoltam mert nekem így v1=921.97 cm3; v2=592.8 cm3.

A megoldás a könyv szerint viszont 254.3 cm3 98m/m%-os oldat és 1814.7 cm3 víz.



2015. júl. 8. 17:34
 1/3 anonim ***** válasza:

Most nincs időm kiszámolni és mindent beírogatni, de egy gyors vázlatot tudok adni hozzá.


Szóval a keverési egyenlet általában így néz ki: m1*w1 + m2*w2 = (m1+m2)*w3


De mivel mi tudjuk hogy a ró=m/V, amit átrendezve azt kapjuk hogy m=ró*V, ezért a tömegeket mindenhol kicserélgetjük a keverési egyenletben, így egy másik formáját kapjuk ugyanannak az egyenletnek:


ró1*V1*w1 + ró2*V2*w2 = (ró1*V1 + ró2*V2)*w3


Legyen az 1-es jelű oldat a tömény kénsav, tehát V1 lesz a kérdés, w1 és ró1 adottak. A 2-es jelű oldat legyen a víz mert ezt öntjük hozzá, de mivel a tiszta víz tömegszázaléka 0, ezért ez az egész második tag hogy "ró2*V2*w2" ez 0 lesz. A másik oldalon csinálhatnánk azt is hogy behelyettesítgetjük az eddigi adatokat, de mivel minden adatot megadtak a kész oldatról, ezért ró3*V3*w3 alakban is írhatjuk ahelyett hogy (ró1*V1 + ró2*V2)*w3 alakot írnánk. Így tehát csak V1 ismeretlen.


Próbáld felírni, ha nem megy majd este még visszanézek és megbeszéljük.

2015. júl. 8. 17:50
 2/3 anonim ***** válasza:

"2 dm3 20m/m%-os 1,14 g/cm3"

tehát w3=20 és m3=1,14*2000=2280 (m1+m2)


ha víz akkor w2=0 w1=98


a keverési egyenletet úgy is fel lehet írni, hogy mivel m1+m2=m3 m3-m2=m1 és akkor csak egy ismeretlenünk lesz


w1*(m3-m2)+m2*w2=(m1+m2)*w3

98*(2280-m2)+0*m2=2280*20


223440-98m2=45600

177840=98m2


1814,69 g = m2 mivel ró=1g/cm^3 1814,69cm^3


m1 pedig 466g ami ró=m/V m/ró=V 466/1,83=254,64 cm^3

2015. júl. 10. 01:26
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi :)
2015. júl. 14. 17:07