Valaki segít kémiából? Hány cm3 98 tömeg%-os 1,84 g/cm3 sűrűségű tömény kénsavoldatból készíthető 1 dm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú híg kénsavoldat? Mennyi víz szükséges a hígításoz?


2013. dec. 8. 20:02
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha tudjuk hogy 1 dm3 oldatot kell kapnunk a végén ami 0,1 mol/dm3 koncentrációjú, akkor ezekből tudunk mólt számolni, azaz hogy hány mol kénsav kell majd hogy benne legyen a végén az oldatban. n=c*V=0,1*1=0,1 mol


Ezt tömegre átszámoljuk: m = n*M = 0,1*98 = 9,8 gramm. Ennyi kénsav kell. De mivel a tömény kénsav is csak 98%-os, ezért ezt még leosztjuk 0,98-cal (vagyis kiszámoljuk, hogy ez minek a 98%-a): 9,8/0,98 = 10 gramm, ennyi tömény kénsav kell. Ezt már csak átszámoljuk térfogatra a sűrűség segítségével: V=m/ró=10/1,84=5,43 cm3. Ezt kell kipótolni vízzel úgy hogy a végén 1 dm3 legyen. Mivel 1 dm3 = 1000 cm3, ezért a szükséges víz mennyisége: 1000-5,43 = 994,57 cm3.

2013. dec. 8. 21:16
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. dec. 8. 21:44