Help! Szégyellem magam, de hogy kell megoldani ezt az egyszerű gyorsulásos feladatot?

Nyugalomból induló és egyenletesen gyorsuló test mozgásának nyolcadik másodpercében 60 cm utat tett meg. Mekkora utat futott be a 9. másodperc alatt? KÖSZI!

2015. júl. 8. 13:58
 1/7 anonim ***** válasza:

t idő alatt megtett út (kezdeti sebesség zéró):

d = a·t²/2


a 8. másodpercben (vagyis 7.0 - 8.0 időintervallumban) megtett út:

d = a·8²/2 - a·7²/2


Tudod, hogy d = 60 cm = 0.6 m, innen kiszámolod a-t


a 9. másodpercben megtett út:

d' = a·9²/2 - a·8²/2

beteszed a-t és megvan az út


Ha jól számolom, akkor 0.68 m = 68 cm.

2015. júl. 8. 15:09
 2/7 anonim ***** válasza:

Én ezeket grafikusan mindig jobban szeretem. Rajzolj fel egy derékszögű koordináta-rendszert, x a megtett út, y az eltelt idő. Tudod, hogy a 8. mp-ben 60 cm-nél járt, jelöld be. Tudod, hogy 0-ról indul, és hogy egyenletesen gyorsul, vagyis rajzold fel az egyenest a két meglévő pontod között (és húzd tovább 9-ig).

A lényeg, hogy mivel egyenletes a gyorsulás, az egyenes meredeksége mindenhol ugyanannyi. Vagyis 8/60 = 9/x. Vagy 60/8 = x/9, a lényeg ugyanaz (ez csak attól függ melyik tengelyt nevezed időnek és melyiket útnak). Innen meg már könnyű kiszámolni: 67.5 cm.

2015. júl. 8. 17:06
 3/7 A kérdező kommentje:
Nekem is 67,5 jött ki, de a feladat megoldásában 68 cm van.
2015. júl. 8. 18:17
 4/7 anonim ***** válasza:
A távolság négyzetesen függ az időtől; nem egyenesen arányos! A koordinátarendszerben egy parabola ábrázolná a megtett utat. Akkor lenne egyenes, ha nem lenne gyorsulás.
2015. júl. 8. 18:44
 5/7 A kérdező kommentje:

Koszi . Meg azt leirnad akkor a gyorsulast hogy szamolom ki?

0,08nak kell lennie, de en siman ugy szamoltam, hogy mivel a megtett ut az azonos gyorsulas miatt mindig ugyanugy no, hogy siman leosztottam 8-cal , igy lett 0.075 ami a 8. masodpercre elvileg 60 cm megtett utat eredmenyez de akkor megse. Köszi a kiigazitast!

2015. júl. 8. 19:23
 6/7 A kérdező kommentje:
a= v/t ez a keplet van.a.konyvbe
2015. júl. 8. 19:34
 7/7 A kérdező kommentje:
Megvan a hiba, az elv hibas, nyilvan nem nohet ugyanannyival a megtett ut, mert akkor nem.is gyorsulna:D
2015. júl. 8. 20:02