2015. júl. 8. 01:27
2/7 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm. Rosszul kerekítettem.
Akkor tulajdonképpen úgy kell számolni, hogy vannak a hőmérsékletek, és súlyozzuk őket a tömegekkel és súlyozott átlagot számítunk?
2015. júl. 8. 02:30
3/7 anonim válasza:
keverési egyenlettel
m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3
fizikában nem igazán tudom milyen jelölésekkel konkrétan, de szerintem így is egyértelmű
4/7 Wadmalac válasza:
Itt most valóban tömegarányos a hőmérséklet-keveredés. De csak mert víz+víz. Ha két eltérő fajhőjű folyadék lenne, akkor más a történet.
5/7 A kérdező kommentje:
#2, ugyanaz jön ki súlyozott átlaggal is.
2015. júl. 8. 08:23
6/7 anonim válasza:
Azért jött ki ugyanannyi súlyozott átlaggal, mert a fajhővel lehet egyszerűsíteni. De ha vas és víz lenne, akkor már nem lehetne. c1*m¹*(Tk-T1)=c2*m2*(T2-Tk),ahol a Tk a közös hőmérséklet. Ennek az egyenletnek az igazi alakja, ami kicsit nehezebb: Qfel=-Qle ből származik, ami azt jelenti, hogy a felvett hőmennyiség = a leadott hőmennyiség ellentettjével. Ebből az jön: c1*m1*deltaT1=-c²*m2*deltaT2. deltaT=későbbi hőmérséklet-kezdeti hőmérséklet. Tehát az egyik anyag deltaT je pozitív, a másik negatív. Ezért kiemeltem a jobb oldali deltaT ből a -1et, akkor az kezdeti-későbbi lesz, és a kiemelt -1 "semlegesíti" a másik -1el való szorzást.
7/7 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm, különös tekintettel az utolsó válaszolóra! :)
2015. júl. 8. 09:58