Ha összeöntök két kg 80 °C-os és 4 kg 75 °C-os vizet, akkor a keverék hőmérséklete 76,6 °C lesz?


2015. júl. 8. 01:27
 1/7 anonim ***** válasza:
76,7*
2015. júl. 8. 02:24
 2/7 A kérdező kommentje:

Igen, köszönöm. Rosszul kerekítettem.

Akkor tulajdonképpen úgy kell számolni, hogy vannak a hőmérsékletek, és súlyozzuk őket a tömegekkel és súlyozott átlagot számítunk?

2015. júl. 8. 02:30
 3/7 anonim ***** válasza:

keverési egyenlettel

m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3

fizikában nem igazán tudom milyen jelölésekkel konkrétan, de szerintem így is egyértelmű

2015. júl. 8. 02:39
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
100%
Itt most valóban tömegarányos a hőmérséklet-keveredés. De csak mert víz+víz. Ha két eltérő fajhőjű folyadék lenne, akkor más a történet.
2015. júl. 8. 06:52
 5/7 A kérdező kommentje:
#2, ugyanaz jön ki súlyozott átlaggal is.
2015. júl. 8. 08:23
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Azért jött ki ugyanannyi súlyozott átlaggal, mert a fajhővel lehet egyszerűsíteni. De ha vas és víz lenne, akkor már nem lehetne. c1*m¹*(Tk-T1)=c2*m2*(T2-Tk),ahol a Tk a közös hőmérséklet. Ennek az egyenletnek az igazi alakja, ami kicsit nehezebb: Qfel=-Qle ből származik, ami azt jelenti, hogy a felvett hőmennyiség = a leadott hőmennyiség ellentettjével. Ebből az jön: c1*m1*deltaT1=-c²*m2*deltaT2. deltaT=későbbi hőmérséklet-kezdeti hőmérséklet. Tehát az egyik anyag deltaT je pozitív, a másik negatív. Ezért kiemeltem a jobb oldali deltaT ből a -1et, akkor az kezdeti-későbbi lesz, és a kiemelt -1 "semlegesíti" a másik -1el való szorzást.
2015. júl. 8. 08:40
 7/7 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm, különös tekintettel az utolsó válaszolóra! :)
2015. júl. 8. 09:58