Mennyi a súrlódási együttható?


András egy 40 kg-os szánt 100N erővel egyenletesen húz vízszintes talajon.

-Mennyi a súrlódási erő?

-Mennyi munkát végez,amikor arrébb húzza 1Km-rel?



2015. jún. 10. 08:29
 1/3 Bugya Péter ***** válasza:

100=n*40*10

0,25=n a surlódási együttható

2015. jún. 10. 09:29
 2/3 Hominida ***** válasza:

A #1 válaszhoz magyarázatként: A súrlódási erőt csak azért tudjuk megállapítani, mert a szán egyenletes sebességgel halad, ismert erő hatására. Az egyenletes sebesség feltétele az, hogy a rá ható erők eredője 0 legyen (az egyesített mozgástörvényből, Newton I. és II. törvénye alapján). Emiatt a 100 N húzó erőt 100 N súrlódási erőnek kell kiegyenlítenie, egyébként a szán gyorsulni kezdene.


A súrlódási erő és a szánt a felületre nyomó nehézségi erő ismeretében valóban kijön a csúszási súrlódási együttható μ=0,25 értéke. (Valószínűleg sárban húzza azt a nyüves szánt 1 km-en át, mert a hó nem ennyire tapadós.)


A munka az erő és az erő irányában történt elmozdulás szorzata, W=F×dF. F=100 N, dF=1000 m, W=100000 J, azaz 100 kJ. A kilométer rövidítése helyesen nem Km, hanem km, ez fontos, tessék ügyelni rá.

2015. jún. 10. 11:16
 3/3 anonim ***** válasza:
A feladat nem adta meg, hogy a húzóerő vízszintes, így lehet más megoldás is. Sőt, egy szánkót tipikusan ferde kötéllel húzunk mi emberek.
2015. jún. 13. 00:30