Egy autó 90 km/h sebességgel halad az úton, amikor a sofőr akadályt vesz észre és fékezésbe kezd. A kocsi nedves aszfalton fékez, ahol a tapadási csúszási együttható 0,6. Mennyi idő alatt tud megállni, ha a kerekei nem csúsznak meg? Mekkora a fékút?


2015. márc. 4. 16:50
 1/3 Tom Benko ***** válasza:

Vegyük észre, hogy ha felírjuk a dinamika alapegyenletét, akkor kiesik a tömeg, csak a gyorsulás marad, arra kapunk egy szép összefüggést. Innentől kinematikai feladat. A két egyenlet:

v(t)=v_0+at

s(t)=s_0+v_0t+\frac{at^2}{2}

2015. márc. 5. 08:53
 2/3 Hominida ***** válasza:

Nekem ebből a megoldásból hiányzik a μ.


A 0,6 minden bizonnyal a tapadási >súrlódási< együttható. Az autó kezdősebessége 25 m/s, a (negatív) gyorsulása 'a', tömege 'm', a fékező erő F=m·a a tapadási súrlódási erő maximuma, ennél több már csúszát okozna. Vagyis Fs(max)=Fny·μ, Fny=m·g, m·a=m·g·μ -> a=g·μ -> a=–6 m/s², fékező irányban.


v=v0+a·t, v végsebesség 0 (megáll), 0=25-6·t -> t=4,17 s.


s=((v0+v)/2)·t=25/2·4,17=52,08 m.

2015. márc. 7. 01:51
 3/3 Tom Benko ***** válasza:
@Hominida: Pedig ott van az!
2015. márc. 8. 08:31