Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?


Egy folyó szélessége 200 m, sebessége 1 m/s. Hol köt ki indulási helyzetéhez képest a folyón átkelő csónak, ha a vízhez viszonyított sebességének nagysága 3 m/s iránya

a, a folyás irányára merőleges;

b, a folyás irányával 30 fokos szöget;

c, a folyás irányával 120 fokos szöget zár be?


2015. jún. 7. 21:48
 1/1 anonim ***** válasza:

Próbáljuk meg elképzelni, hogy gyakorlatilag mi is történik; amikor a csónak utazik a folyón, akkor egyszerre két mozgást végez; egyrészt önerőből, másrészt a víz folyása miatt.


A megoldás kulcsa az lesz, hogy megértjük, hogy a csónak igazából egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, tehát tetszőleges időben meg tudjuk határozni a csónak helyét, méghozzá a vektorösszegzéssel.


Először képzeljük magunk elé a szituációt; tegyük fel, hogy hozzánk képest a folyó balról jobbra folyik. Ha a partra merőlegesen elindul, akkor 1 másodperc múlva tőlünk jobbra lesz valamennyivel. A kezdőpontra és a végpontra felírhatunk egy vektort, ezt a vektort pedig fel tudjuk bontani két, egymásra merőleges vektorrá; a partra merőleges vektor hossza 1 méter (mivel 1 másodpercet haladt a csónakunk), a parttal párhuzamos pedig 3 méter. Ez gyakorlatilag azt jelenti, mintha egy tavon a csónak elindul 1 métert előre, majd 3 métert jobbra 1 másodperc alatt. Ha 2 másodpercre vetítjük ezt le, akkor 2 métert halad előre és 6-ot jobbra.


Azt pontosan tudjuk, hogy 200/3 másodperc alatt jut át a túlpartra (enni idő alatt tesz 200 métert a part irányában), tehát a vízzel párhuzamosan 200/3 métert tesz meg. A kérdés az, hogy ezzel az útvonallal az eredeti ponttól milyen távolra jut. Ha felrajzoljuk a vektorokat, majd behúzzuk a kezdő-és végpont közti vektort, akkor egy derékszögű háromszöget kapunk, ahol az átfogó hossza (c) a kérdés, aminek a hosszát Pitagorasz tételével számoljuk ki:


200^2+(200/3)^2=c^2


40000+40000/9=c^2


400000/9=c^2


c=gyök(400000/9)=gyök(10)*200/3=~210,81851 méter távolságra lesz a kiindulóponttól.


A másik két résznél ezt a gondolatmenetet egy kicsit ki kell bővíteni, de nem annyira nehéz.

2015. jún. 7. 23:34