Hogyan kell megoldani ezt a két feladatot?


1. Hány százalékkal nő az áramerősség, ha

a) egy adott vezetőre 20 %-kal nagyobb feszültséget kapcsolunk;

b) egy adott feszültség mellett 20 %-kal csökkentjük az ellenállást?


2. A grafikon egy vezetőn átfolyó áram erősségét mutatja a feszültség függvényében.

a) Mennyi a vezető ellenállása?

b) Mekkora áram folyna a vezetőn 10 V-os feszültség esetén?

[link]


2015. jún. 4. 21:21
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

George Simon Ohm törvénye alapján:


• I = U/R


1.a) Ha a számlálót 20%-kal növeled, azaz az 1,2-szeresét veszed, akkor a hányados is 1,2-szeresésre nő, azaz 20%-kal nő.

(1 százalék = 1/100. A hányadosra utal a %-jel ferde vonala, a 100-ra pedig a jel két 0-ája.

A 2/10 = 20/100 = 20%)


1.b) Ha a nevezőt 20%-al csökkentjük, akkor a 80%-a, azaz 80/100-ada,vagyis 8/10-e lesz az eredetinek.

Ha a nevezőbe kerül egy 8/10-es tört szorzónak, akkor a reciprokával szorozva (10*U)/(8*R) lesz, ami (10/8)*(U/R). 10/8=1,25; az U/R változatlan, tehát a hányados (ami az „I”, azaz az áramerősség) az 1,25-szorosára változik, tehát 25/100-dal, vagyis 25%-kal nő.


• R = U/I


2.a) R = 1,5 V / 0,03 A = 50 Ω


• I = U/R


2.b) I = 10 V / 50 Ω = 0,2 A = 200 mA

2015. jún. 4. 21:55
 2/3 anonim ***** válasza:

1.

Ohm törvénye: U/I állandó, és R := U/I (azaz I egyenesen arányos U-val)

a) 20%-kal nő az áramerősség

b) átrendezve: U = I * R (azaz I fordítottan arányos R-rel)

Tehát az áramerősség itt is 20%-kal nő.


2.

a) Leolvasod a megjelölt ponthoz tartozó feszültség és áramerősség értéket, és a fenti képlettel kiszámolod.

b) Átrendezve a fenti képlet: I = U/R

R-et az előbb kiszámoltad, U megvan adva, mennyi az I?

2015. jún. 4. 21:58
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2015. jún. 4. 22:02