Szélsőérték feladat, hogy oldom meg?

Legfeljebb mekkora a területe egy 8m kerületű ablaknak, melynek alakja egy téglalap és a felső oldalára illesztett félkör? Oldjuk meg a feladatot feltételes szélsőérték feladatként.

2015. jún. 7. 13:47
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Fel kell írni a függvényt, aminek a szélsőértékét keresed, és a feltételt, ami mellett szélsőértéket keresed. Onnan kezdve a tanult módszerek valamelyikét kell alkalmazni.


A maximalizálandó függvény a terület:

T(a,b) = a*b + π*(a/2^2)/2,

ahol a téglalap vízszintes oldala, b pedig a függőleges. Az első tag ugye a téglalap területe, a második a félköré, melynek sugara a/2.


A feltétel, ami mellett meg kell oldani, a kerületre vonatkozik, ami 8 méter:

K(a,b) = b + a + b + π*a/2 = 8 m.


Innét megy?

2015. jún. 7. 14:09
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, igen, téglalap + félkör is egyszerre, ezt a részét nem tudtam hova tenni, de így érthető.
2015. jún. 7. 14:49
 3/3 anonim ***** válasza:

Itt elcsúszott a zárójel, helyesen:

T(a,b) = a*b + π*(a/2)^2/2

2015. jún. 7. 14:51