Matek feladat, szélsőérték, maximális terület?


Egy félkörrel tetőzőtt téglalap alakú ablak kerülete közelítően 8m.

Mekkorára kell megválasztani a téglalap oldalait,hogy az ablak a lehető legt8bb fényt bocsátsa be?



Ugyebár a legnagyobb területű ablak bocsátja be a legtübb fényt,de hogy kell utánna?


2015. ápr. 15. 16:45
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha a téglalap magassága b, a szélessége a, a kör sugara a/2, akkor:


K=2b+a+pi*a/2, ebből b=(K-a-pi*a/2)/2

T=a*b+(a/2)^2/2*pi = a*b+a^2/8*pi.


A területbe behelyettesítve b-t:

T=aK/2-a^2/2-pi*a^2/4+pi*a^2/8

Ebbe behelyettesítjük K=8-at és rendezzük:

T=-(0.5+pi/8)a^2+4a

Ennek a maximumát keressük deriválással:

dT/da=-(1+pi/4)a+4=0 megoldásából:

a=16/(4+pi) kb. 2,24m

b már adódik...

2015. ápr. 15. 17:18
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem kell deriválni (és szerintem ő sem tanulta még).


Teljes négyzetté kell alakítani a már tanult módon, és abból le lehet olvasni, hogy hol lesz minimuma és mennyi.

2015. ápr. 15. 17:38
 3/5 anonim ***** válasza:
#1 vagyok. #2-nak igaza van. Egyszerűbb apparátussal is lehet. Akkor az a(x-b)^2+c alakból ugye c kell neked. Ellenőrzésképp: a-nak negatívnak kell lennie.
2015. ápr. 15. 17:42
 4/5 anonim ***** válasza:
* b kell, nem c. már hülyülök...
2015. ápr. 15. 17:43
 5/5 A kérdező kommentje:

szóval a legelején csak egyszer kell venni az a oldalt a kerületbe??? :D

Akkor azért nem jött ki,mert én ugy írtam,hogy 2a+2b+félkör terület.

Deriválni meg tudok,sokkal egyszerűbb,ha deriválás segítségével 0-ra redukálom az egyenletet,mint a teljes négyzetté alakítás,legalábbis szerintem. :D

2015. ápr. 15. 19:23