Olyan aki jó fizikából tudna segíteni? Ez az utolsó reményem!


Olyan aki tud úgy magyarázni mintha egy értelmileg sérültel akarná megértetni, mert kezdem annak érezni magam!


Akárhogy próbálom, nem tudom megérteni ezt a sz*rt, csak bőgök.


Valaki írjon privátba. :'( Életmentő lenne.



2015. jún. 1. 19:23
 1/6 A kérdező kommentje:

Kiírom ide inkább:

Szóval hőtan 10.o


Egy feladat példaként: A desztillálóberendezésbe 3kg 100°C-os vízgőzt vezetünk. A desztillált víz hőmérséklete 35°C. Hány kg 15°C-os hűtővízet használtunk fel, ha 35°C-ra melegedett fel?


Már a feladat lejegyzése is gondot okoz.

M=3kg

T=100°C

T=35°C

T=15°C

T=35°C

----

M=?


1. Azt se tudom hogyan döntsem el, hogy c x m x delta t-vel vagy Lo/Lp/Lf x m-el számoljak, vagy mindkettővel és ha igen, milyen sorrendben.


2. Ott van az a 4 T=... (=°C) (ami lehet hogy rossz, és akkor ezt ne vegye senki figyelembe): Pl az M(gramm)-nél és a V(liter)-nél tudok átváltani így kijöhet, hogy pont olyan betűk lesznek amelyek beleillenek a képletbe, úgy hogy már tudok számolni, még ha esetleg nem is jó.


3.Ha véletlenül sikerülne, ahogy behelyettesítettem a képletet számokkal, elvégzem amit kell, utána nem tudom mit mivel osszak, kivonjak, szorozzak, mert nem írtuk le.


Csak ennyi, amit ÉPP EBBEN a feladatban nem értek.

2015. jún. 1. 19:25
 2/6 A kérdező kommentje:
Könyörgöm valaki segítsen, ha holnap nem írom meg 4-esre a dogát megbukok és be kell fejeznem az iskolát! :'(
2015. jún. 1. 19:27
 3/6 bongolo ***** válasza:

Először apróságok: a tömeget kis m-mel szoktuk írni, a hőmérsékletet meg nagy T-vel (a delta T-nél is).


m₁ = 3 kg

T₁ = 100 °C vízgőz

T₂ = 35 °C víz véghőmérséklet


m₂ = ? (hűtővíz)

T₃ = 15°C hűtővíz

T₄ = 35 °C végén a hőmérséklet.


T₂ és T₄ egyforma, ez jó (közös lett a hőmérsékletük)


Ezt kell végiggondolni:

- Miközben hűtjük (energiát vonunk el), először a vízgőz lecsapódik vízzé, miközben a hőmérséklete 100 fok marad (tehát nem hűl). Ekkor kell az Lf-fel számolni (a forrás és a lecsapódás ugyanolyan energiával jár)

Tehát a vízgőz energiája csökken ennyivel: Q₁ = Lf·m₁


- Aztán a 100 fokos víz lehül 35 fokosra. Ekkor a fajhővel kell számolni: Q₂ = c·m₁·(T₁-T₂)


Ez volt az egyik anyag. A másik a hűtővíz, ami viszont felmelegedett: Q₃ = c·m₂·(T₄-T₃)


A egyik anyag hőenergia-csökkenése megegyezik a másik anyag hőenergia-emelkedésével:


Q₁+Q₂ = Q₃

Lf·m₁ + c·m₁·(T₁-T₂) = c·m₂·(T₄-T₃)


Ebből már kijön m₂, az már csak sima matek, nem fizika. Be kell helyettesíteni mindent, egyedül az m₂ marad betűnek.

2015. jún. 1. 22:19
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. És behelyettesítés után milyen műveletekkel jön ki a végeredmény?
2015. jún. 1. 22:42
 5/6 bongolo ***** válasza:

Hmmm, az a helyzet, hogy az általános iskolás matek...

Végigcsinálom, kövesd pontosan:


Lf = 2256 kJ/kg       a víz forráshője

c = 4,18 kJ/kg·K      a víz fajhője

T₁-T₂ = 65 K          (a kelvin ugyanaz, mint a °C, ha hőmérséklet-különbségről van szó)

T₄-T₃ = 20 K


behelyettesítve:


2256 kJ/kg · 3 kg + 4,18 kJ/kgK · 3 kg · 65 K = 4,18 kJ/kgK · m₂ · 20 K

A mértékegységek zöme kiejti egymást, mert mondjak van osztva is kg-mal meg szorozva is.

Ez marad:

2256 kJ · 3 + 4,18 kJ · 3 · 65 = 4,18 kJ/kg · m₂ · 20

A szorzást is megcsináljuk, amennyit lehet:

6768 kJ + 815,1 kJ = 83,6 kJ/kg · m₂

m₂-vel persze nem tudnunk szorozni, mert nem szám.


A szorzás utan jön az összeadás, amit lehet. Ez most csak a bal oldal:

7583,1 kJ = 83,6 kJ/kg · m₂


Minden lehetséges műveletet elvégeztünk, amit csak lehet, most már egyenletmegoldás jön.


Lehet úgy is csinálni (és a fizika tanárok azt szeretik), hogy a mértékegységekkel is ugyanúgy számolunk, mintha x meg y lenne. Szóval szorzunk meg osztunk vele, stb. Viszont ha gondod van a matekkal, akkor érdemesebb egyszerűbben csinálni. Egy szabály kell csak hozzá: Minden mértékegységet alap mértékegységre kell alakítnai. Tehát:

- tömeg: kg. Pl. gramm-ból kilogramot kell csinálni. (Most kg van eleve, szuper)

- távolság: m. Tehát pl. km-ből 1000 méter lesz.

- idő: s. Pl. 1 óra = 3600 s

- sebesség: m/s. Pl. km/h átalakul 3,6 m/s-ra

- hőmérséklet: kelvin. 0 °C = 273 K

- hőmérséklet-különbség ΔT: K kelvin az is. Szerencsére ha két celsius fokot vonok ki, az is kelvin, nem kell átalakítani!

- Energia: J vagy kJ, amelyik jobban tetszik. Altalában a kJ a normálisabb. A lényeg, hogy mindegyik egyforma legyen. Most minden kJ-ban van, maradjunk annál.


Most eleve minden mértékegység alap, nem kell semmit sem csinálni. Ha nem így lenne, át kellene alakítani néhányat a fentiek szerint.


Miután minden mértékegység jó, simán el lehet hagyni őket:

7583,1 = 83,6 · m₂

Csinálhatod azt is, ha úgy ismerősebb, hogy az m₂ helyett mondjuk x-et írsz:

7583,1 = 83,6 · x

Így már tiszta?

Ugye osztani kell 83,6-del:

7583,1 / 83,6 = x

90,7 = x

vagyis m₂ = 90,7

Mivel minden mértékegységet alap-mértékegységgé alakítottunk, ezért m₂ is kg lett:

m₂ = 90,7 kg

ennyi volt a hűtővíz.



Értetted végig?

2015. jún. 3. 14:10
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, sajnos csak 2-es lett :'( 3-ból 1 feladat lett jó, a másik kettőnél felcseréltem 1-2 számot így az egész rossz lett.
2015. jún. 3. 18:48