2015. máj. 14. 18:57
1/1 bongolo válasza:
Rossz helyre tetted az írásjelet. Így kellett volna:
Mekkora az eredendő ellenállás? Ha a főágban az áramerősség 3A, mekkora a feszültség?
Az ellenállás ugyanis nem függ az áramerősségtől, viszont a feszültség függ.
Párhuzamosan kapcsolt ellenállások eredőjét kicsit bonyolult kiszámolni:
1/Re = 1/R₁ + 1/R₂
Úgy lehet megjegyezni, hogy ha két ágon is mehet az áram, akkor az egyik ágnak is van valamilyen vezetőképessége ("áteresztőképessége"), meg a másiknak is, és ezek összeadódnak. A vezetőképesség pedig az ellenállás reciproka.
1/Re = 1/20 + 1/60
1/Re = 3/60 + 1/60
Re = 60/4
Re = 15 Ω
---
A feszültséghez simán az Ohm törvény kell:
R = U/I → U = I·R
U = 3A·15Ω ...