Ha valaki érti fizikából az egyenáramot akkor tud segíteni? párhuzamos kapcsolódás 20 és 60 Ohm-os ellenállás. Mekkora az eredendő ellenállás ha a főágban az áramerősség 3A. Mekkora a feszültség?

2015. máj. 14. 18:57
 1/1 bongolo ***** válasza:

Rossz helyre tetted az írásjelet. Így kellett volna:


Mekkora az eredendő ellenállás? Ha a főágban az áramerősség 3A, mekkora a feszültség?


Az ellenállás ugyanis nem függ az áramerősségtől, viszont a feszültség függ.


Párhuzamosan kapcsolt ellenállások eredőjét kicsit bonyolult kiszámolni:

1/Re = 1/R₁ + 1/R₂

Úgy lehet megjegyezni, hogy ha két ágon is mehet az áram, akkor az egyik ágnak is van valamilyen vezetőképessége ("áteresztőképessége"), meg a másiknak is, és ezek összeadódnak. A vezetőképesség pedig az ellenállás reciproka.


1/Re = 1/20 + 1/60

1/Re = 3/60 + 1/60

Re = 60/4

Re = 15 Ω


---

A feszültséghez simán az Ohm törvény kell:

R = U/I → U = I·R

U = 3A·15Ω ...

2015. máj. 14. 21:56