Ezt hogyan kell integrálni (többi lent)?


[link]


Ezt a függvényt androidos appon is lefuttattam, de elég bonyolult volt a magyarázat a "step by step", azaz "lépésről lépésre" funkciónál.


Valaki el tudná magyarázni, hogy hogyan lehetne ezt integrálni?

Gondolom helyettesítéssel, csak azt nem tudom, hogy miután y^4-et és y^2-t helyettesítem, azután mit kell.


A válaszokat előre is köszönöm!



2015. máj. 24. 21:36
 1/5 anonim ***** válasza:
Racionális törtfv-ként.
2015. máj. 24. 21:55
 2/5 A kérdező kommentje:
És lépésről lépésre is el tudnád ezt magyarázni, hogy a megadott függvényből hogyan jön ki az eredmény?
2015. máj. 24. 22:54
 3/5 anonim ***** válasza:
Parciális törtekre kell bontani. Bólyai könyvben nézz utána!
2015. máj. 25. 01:16
 4/5 tatyesz ***** válasza:

A nevezőt szorzattá alakítjuk:


(y²-1)·(y²-2) = (y-1)·(y+1)·(y-gyök2)·(y+gyök2)


y^3/(y-1)·(y+1)·(y-gyök2)·(y+gyök2) =A/(y-1) + B/(y+1) + C/(y-gyök2) + D/(y+gyök2)


Mag kell határozni A, B, C és D értékeit. Ezek: A=-1/2, B=-1/2, C=1, D=1.


A/(y-1)-et már könnyű kiintegrálni: A·ln|y-1|

2015. máj. 25. 10:27
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2015. máj. 25. 13:29