Ezt a függvényt androidos appon is lefuttattam, de elég bonyolult volt a magyarázat a "step by step", azaz "lépésről lépésre" funkciónál.
Valaki el tudná magyarázni, hogy hogyan lehetne ezt integrálni?
Gondolom helyettesítéssel, csak azt nem tudom, hogy miután y^4-et és y^2-t helyettesítem, azután mit kell.
A válaszokat előre is köszönöm!
2015. máj. 24. 21:36
2/5 A kérdező kommentje:
És lépésről lépésre is el tudnád ezt magyarázni, hogy a megadott függvényből hogyan jön ki az eredmény?
2015. máj. 24. 22:54
3/5 anonim válasza:
Parciális törtekre kell bontani. Bólyai könyvben nézz utána!
4/5 tatyesz válasza:
A nevezőt szorzattá alakítjuk:
(y²-1)·(y²-2) = (y-1)·(y+1)·(y-gyök2)·(y+gyök2)
y^3/(y-1)·(y+1)·(y-gyök2)·(y+gyök2) =A/(y-1) + B/(y+1) + C/(y-gyök2) + D/(y+gyök2)
Mag kell határozni A, B, C és D értékeit. Ezek: A=-1/2, B=-1/2, C=1, D=1.
A/(y-1)-et már könnyű kiintegrálni: A·ln|y-1|
5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2015. máj. 25. 13:29