Fizika házi / fontos dogára? Lent


Egy 100v feszültségre kapcsolt kondenzátor vízszintes lemezei 2 cm távolságra vannak egymástól. mekkora töltése van egy, a kondenzátor lemezei közötti homogén elektromotoros erőtérben levő 10^-15 tömegű olajcseppnek, ha az éppen lebeg?


valaki leirná a megoldás menetét? köszi


2010. febr. 25. 17:34
 1/1 anonim ***** válasza:

Az kondenzátor lemezei között keletkezett homogén elektromos erőtér nagyságát egyszerűen az U=E*d képletből ki lehet számítani. Ha éppen lebeg az olajcsepp, akkor a rá ható erők eredőjének nullának kell lennie. Lefelé hat rá a gravitációs vonzóerő : Fg=m*g , felfelé pedig az elektromos erőtérből eredő elektrosztatikus (Coulomb) erő: Fc=E*q . Így E*q=m*g , amiből az olajcsepp töltése (q) kifejezhető.

Nekem 2*10^-13 jött ki, de csak fejben számoltam, nem biztos hogy jó.

Ilyen feladatoknál egyébként könnyebb felírni a megfelelő egyenleteket, ha felrajzolod az elrendezést.

2010. febr. 27. 18:08