Határozzuk meg az (x^n) -1 és az (x^m) -1 polinomok kitüntetett közös osztóját?


2015. máj. 20. 12:49
 1/5 Tom Benko ***** válasza:
Euklideszi algoritmus?
2015. máj. 21. 08:06
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha nem ismerjük n és m pontos értékét, akkor általánosan (x-1) mindkét polinomból kiemelhető, és nem is biztos, hogy van magasabb fokú közös polinom osztójuk.


n és m értékétől függően viszont lehet magasabb fokú is.


Ilyen általános paraméteres képlet kellene?


Ha igen, akkor jelöljük d-vel n és m legnagyobb közös osztóját. Ez esetben n=p*d és m=q*d miatt:


(x^n)-1 = (x^(p*d))-1 = [(x^d)^p]-1


(x^m)-1 = (x^(q*d))-1 = [(x^d)^q]-1


mindkét polinomból kiemelhető (x^d)-1



Szerintem ez a kitüntetett k. o., de bizonyítani kellene, hog yennél nincs magasabb fokú....

2015. máj. 21. 11:37
 3/5 Tom Benko ***** válasza:
@Parafagólem: A kiemelés után megmaradó polinomoknak pont a kitevők relatív prímsége miatt nem lesz közös osztója.
2015. máj. 22. 08:15
 4/5 anonim ***** válasza:

Az világos, hogy ebben a konstrukcióból nem hozható ki több, de más konstrukció akár hozhat újabb tényezőt.

Vagy nem, de ez a bizonyítandó.

2015. máj. 22. 09:55
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
@Parafagólem: Ha jól sejtem, itt még az x^{2n}-1 és az x^{2n-1}-1 polinomok osztói fognak még segíteni.
2015. máj. 23. 08:57