2015. máj. 20. 12:49
2/5 anonim válasza:
Ha nem ismerjük n és m pontos értékét, akkor általánosan (x-1) mindkét polinomból kiemelhető, és nem is biztos, hogy van magasabb fokú közös polinom osztójuk.
n és m értékétől függően viszont lehet magasabb fokú is.
Ilyen általános paraméteres képlet kellene?
Ha igen, akkor jelöljük d-vel n és m legnagyobb közös osztóját. Ez esetben n=p*d és m=q*d miatt:
(x^n)-1 = (x^(p*d))-1 = [(x^d)^p]-1
(x^m)-1 = (x^(q*d))-1 = [(x^d)^q]-1
mindkét polinomból kiemelhető (x^d)-1
Szerintem ez a kitüntetett k. o., de bizonyítani kellene, hog yennél nincs magasabb fokú....
3/5 Tom Benko válasza:
@Parafagólem: A kiemelés után megmaradó polinomoknak pont a kitevők relatív prímsége miatt nem lesz közös osztója.
4/5 anonim válasza:
Az világos, hogy ebben a konstrukcióból nem hozható ki több, de más konstrukció akár hozhat újabb tényezőt.
Vagy nem, de ez a bizonyítandó.
5/5 Tom Benko válasza:
@Parafagólem: Ha jól sejtem, itt még az x^{2n}-1 és az x^{2n-1}-1 polinomok osztói fognak még segíteni.