Szerves kémiai számolási feladat, valaki segítene?

Egy nyílt láncú szénhidrogén széntartalma 84 tömeg%. Mi a vegyület képlete, neve, és milyen halmazállapotú standardállapotban? Addig eljutottam, hogy keresünk egy olyan szénhidrogént(CxHy-t) ami 12x/(12x+y)=0,84, de itt megakadtam, valaki tudna segíteni?

2015. máj. 19. 19:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Többféleképp is megoldható a feladat, de bármelyik módszert is választjuk, biztos hogy próbálgatás is kell hogy legyen benne.


1. A te módszered is jó, de ez így kétismeretlenes egyenlet. Itt azt lehet csinálni hogy x helyére elkezdjük behelyettesíteni az egész számokat. Pl. x=1 esetén egy megoldható egyenletet kapunk y-ra: 12/(12+y)=0,84 ahonnan y=2,28 ez nem jó, tehát ugrunk x=2-re, és ezt addig folytatjuk amíg értelmes molekulát nem kapunk.


2. Ez is próbálgatós módszer, itt ugyanis feltételezi fogjuk, hogy a keresett vegyület egy alkán. Ekkor az összegképlet C(n)H(2n+2), így a felírható egyenlet is egyismeretlenes: 12n/(12n+2n+2)=0,84. Ha nem jön ki normális szám n-re, akkor ugrunk az alkénekre (CnH2n), majd az alkinekre, aromásokra, konjugált kettőskötésűekre stb. Valamelyikre csak kijön valami, de sajnos bármit is választunk, a próbálkozós módszert nem lehet elkerülni.

2015. máj. 19. 19:37
 2/4 anonim ***** válasza:

én tudok egy nem tipszmikszülős módszert


mondjuk azt hogy ez az egész cumó 100g

ebben van 84g cén és 16g hidrogén

megnézzük hogy ez hány mol anyag

7:16


ezt tovább már nem lehet egyszerűsíteni, tehát az összegképlet C7H16 alakú lesz


ez pont beleillik az alkánok homológ sorának összegképletébe CnH2n+2 vagyis ez egy hexán vagy annak valamilyen izomere

2015. máj. 19. 21:11
 3/4 anonim ***** válasza:
heptán*
2015. máj. 19. 21:12
 4/4 anonim ***** válasza:
és egyébként ez egy folyadék
2015. máj. 19. 21:13