Kémia számolási feladat! Hogy kell megoldani? Teljes levezetés kellene.

Egy kétvegyértékű fém oxidja hevités hatására elemeire bomlik. A teljes elbomlás után a fém tömege 7,39 %-kal kisebb, mint a kiindulási oxid tömege volt. Melyik fémről van szó?

2013. szept. 12. 12:45
 1/4 anonim ***** válasza:

Mivel két vegyértékű a fém, a vegyület összegképletében ugyanannyi az oxigén mint a fém. Ha a fém "vegyjele" ideiglenesen mondjuk M(van erre valami, ahogy a halogéné X pl., de nem biztos,hogy ez), akkor a vegy. képlete MO.

Reakcióegyenlet a folyamathoz:

2MO ---> 2M + O2 (az oxigén molekulákba összeáll, viszont olyan fém, ami ezt tenné, nincs.

2013. szept. 12. 14:29
 2/4 A kérdező kommentje:
Ok, ezt megértettem, és innen hogyan tovább? :) a számolás?
2013. szept. 12. 14:39
 3/4 anonim ***** válasza:

Véletlenül elküldtem.

A folyamat végén a fém marad ott, az oxigén "eltűnik" (a levegőben nem érzékeled), innen a tömegveszteség.

Tehát

m(O2)=0,0739m(MO)

n(O2)=m(O2)/M(O2)=0,0739m(MO)/16=0,004619m(MO)


m(M)=1-0,0739m(MO)=0,9261m(MO)

n(M)=m(M)/M(M)=0,9261m(MO)/M(M)


Tehát:

n(O2)=0,004619*m(MO)

n(M)=0,9261/M(M)*m(MO)


A reakció egyenletből tudjuk, hogy n(M)=2*n(O2).

0,9261/M(M)*m(MO)=2*0,004619*m(MO)

0,9261/M/(M)=2*004619

0,9261=0,009224*M(M)

100,25=M(M)


Azaz a keresett fém moláris tömege durván 100.

Ez pedig a Ruténium.(?)

Simàn lehet, hogy van benne hiba, de megpróbáltam:)

2013. szept. 12. 14:48
 4/4 A kérdező kommentje:
Megoldó kulcs az van hozzá, és ott a megoldás a Higany, aminek a moláris tömege pont a duplája az általad leirt elemnek :P Lehet tényleg elszámoltad valahol, de nagyon szépen köszönöm ezt a hosszú választ, ebből el tudok indulni .:)Sajnos nincs tanárom akitől kérdezhetnék :(
2013. szept. 12. 15:06