MATEK: Határozza meg a valós számok azon legbővebb részhalmazát, melyen az x->gyök (12x-12-3x^2) függvény értelmezhető!?


valaki el tudná ezt magyarázni nekem?

a vállászt előre is köszönöm :)



2015. máj. 18. 22:04
 1/5 anonim ***** válasza:

hát egyrészt gyök alatt nem állhat negatív szám


tehát a kérdés igazándiból az, hogy

-3x^2+12x-12>0

ennek egy megoldása van a 2 tehát x vagy 2 vagy igazából bármelyik szám a végtelenig

2015. máj. 18. 22:24
 2/5 anonim ***** válasza:
szóval x>=2
2015. máj. 18. 22:33
 3/5 A kérdező kommentje:
köszi :)
2015. máj. 18. 23:00
 4/5 anonim ***** válasza:

vagyis szerintem ez inkább csak kettőnél lesz 0 egyébként mindig negatív

szóval lehet hogy csak a 2 a megoldás

2015. máj. 18. 23:40
 5/5 anonim ***** válasza:

Csak a 2.

A megoldás: {2}


A többit jól csináltad.


(((

12x-12-3x^2 = -3 * (x^2 - 4x + 4) = -3 * (x - 2)^2


-3 * (x - 2)^2 = 0

akkor és csak is akkor, ha x = 2


Tehát x = 2-ben van zérushelye.


Az x^2-es tag előjele negatív, ezért a parabola lefelé áll. ("lefelé végtelen")


A feladathoz az x tengely feletti része kell, illetve a zérushelyei, képlettel:

-3 * (x - 2)^2 >= 0


Mivel az x = 2 kivételével minden valós x-re a bal oldal negatív, ezért csak az x = 2 a megoldása a feladatnak.


A feladat részhalmazt kér, ezért a válasz: {2}

)))

2015. máj. 19. 10:48