Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki tud segíteni 10. -es...

Valaki tud segíteni 10. -es fizikában?

Figyelt kérdés

SOS

nagyon fontos lenne



2015. máj. 9. 16:22
 1/10 A kérdező kommentje:
ezt most tényleg életbevágóan fontos
2015. máj. 9. 16:29
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Na, és hol a feladat?
2015. máj. 9. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Ide azt a feladatot!
2015. máj. 9. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
89%

Írd ki ide azt a feladatot. És biztos, hogy segíteni fogok(unk).

Megoldani helyetted nem fogjuk. De segítünk.

2015. máj. 9. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Tom Benko ***** válasza:
Igen: tanuld meg!
2015. máj. 10. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Csak nem olyan fontos!
2015. máj. 11. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
olyasmi segítségre lenne szükségem hogy hogy oldjam meg a feladatokat,mert egyáltalán nem értem,vagy hogy van e valami mód rá hogy csak mechanikusan behelyettesítsek minden gondolkodás nélkül?
2015. máj. 11. 15:27
 8/10 anonim ***** válasza:

"olyasmi segítségre lenne szükségem hogy hogy oldjam meg a feladatokat,"

Melyiket? Mert nem linkeltél egyet sem!


"mert egyáltalán nem értem,"

Valahol el kell kezdeni a magyarázást is, konkrétan mit nem értesz?

Még mindig a példa a hiányzó láncszem.


"van e valami mód rá hogy csak mechanikusan behelyettesítsek minden gondolkodás nélkül?"

Nincs!

2015. máj. 11. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Fizikafeladatok megoldása mechanikusan, gondolkodás nélkül? Ez olyan, mint lefogyni három nap alatt húsz kilót testmozgás nélkül: ilyen nincs.


A fizika tanulásához először az alapfogalmakkal kell tisztába kerülni. Vagyis akkor érted őket, ha a saját szavaiddal el tudod magyarázni képletek nélkül, hogy mit jelentenek. Ezután meg kell érteni a közöttük lévő kapcsolatot. Nemcsak matematikailag, hanem fizikailag is. Ez alatt azt értem, hogy egy feladatra ránézve az ember tudja, hogy az egyes mennyiségek között mi az összefüggés, legalább kvalitatíve, mielőtt nekiállna felírni az egyenleteket. Egy adott feladatban nagyjából lehet látni előre, hogy mi játszik majd szerepet. Pl. egy lejtőn való lecsúszásnál a lejtő hajlásszöge, a gravitáció, a súrlódás (ha van). Ez a három mindent meghatároz, a többi már a kezdeti feltételeken múlik (vagyis azon, hogy indítjuk útjára a testet, milyen magasból és kezdősebességgel, stb.). Ha jeget teszünk meleg vízbe, hogy elolvadjon, akkor nyilván fontos tudni a jég olvadáshőjét, a víz fajhőjét, és e két komponens mennyiségét és kezdeti hőmérsékletüket is ahhoz, hogy kit tudjuk számolni, hogy mi lesz a közös végső hőmérséklet. Rugónál pedig ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy milyen magasra rúg fel egy adott tömegű testet egy benyomott rugó, akkor nyilván azt kell értenünk, hogy az energia megmarad a folyamat során, és a kezdeti rugalmas energia átalakul előbb mozgási majd helyzeti energiává, és ez alapján számolható a maximális magasság.


Amiket felsoroltam, csak egyszerű példák voltak, de ezekből is látható, hogy a fogalmak ilyen jellegű kapcsolatával alapból tisztában kell lenni. Ezek nem a feladatmegoldás során, az egyenletek böngészése közben kell, hogy eszedbe jussanak, hanem eleve ott kell legyen a fejedben, mindenféle matek nélkül. Az, hogy valaki érti a fizikát, ezt jelenti. Ez még magasabb szinten is igaz, csak ott persze a gondolkodási szintek és a használt fogalmak is jóval absztraktabbak lehetnek.


Ehhez viszont két dolog kell, ha egyébként nincs különösebb tehetséged a fizikához: türelem és rengeteg gyakorlás. Ezek nélkül sajnos nem megy. Típusfeladatokon kell átrágnod magad, hogy ráérezz, hogy mennek a dolgok. Ahogy nyelvtanulásnál sem véletlenül tanul meg példamondatokat az ember, hanem azért, mert gyakran használt nyelvi struktúrák vannak bennük, ugyanúgy ott is érdemes jellegezetes feladatokon való gyakorlással a fizikát is meglátni a matematika mögött. Értem ezalatt megint a tipikus fizikai folyamatokat, mint pl. energiák egymásba való átalakulása, munkatétel, lendületmegmaradás, erők egyensúlya (Newton-törvények), merev test egyensúlya (leginkább forgatónyomatékok egyenlősége), stb. Egyébként ez a felsorolás nagyjából ki is meríti azon alapelvek összességét, amelyek a középiskolai fizikafeladatok megoldásához kellenek. A többi már matek: tudni kell egyenletet rendezni és algebrai kifejezéseket átalakítani, egyszerűsíteni. Ezeket sem véletlenül gyakoroltatják veletek alsóbb osztályokban.

2015. máj. 11. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

T.Kérdező!

Ne tanulj ekkora lendülettel, mert kisodródsz a kanyarban.

Most már kezdem érteni miért nem megy az a fránya fizika magától a fejedbe. Azért, mert Te is kellesz hozzá!

2015. máj. 11. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!