Írja fel annak az e egyenesnek az egyenletét, amelyik párhuzamos a 2x − y = 5 egyenletű f egyenessel és áthalad a P (3; –2) ponton! Beellenőriznétek nekem a megoldást?


Ez egy érettségi feladat.

Először felrajzoltam 2x-y=5 egyenest (átalakítva: f(x)=2x-5) ás bejelöltem a P pontot. Az egyenes majdnem metszi, 1 egységgel van feljebb a pont, így szerintem hogy a P ponton áthaladjon +1-et kell hozzáadni az f(x) függvényhez. Vagyis az e egyenes egyenlete 2x-y=4 lenne. Ezt felrajzolva tényleg át is megy a ponton.

Viszont a megoldókulcsban teljesen más van. Ott irányvektorral oldották meg. Függvénytáblából kikerestem azt a képletet amit használt és az alapján jónak kell lennie. A megoldókulcs szerinti megoldás: 2x − y = 8

Feladatsor: [link]

Megoldás: [link]



2015. máj. 4. 19:38
 1/5 A kérdező kommentje:

Közbe rájöttem a hibára, én a P-t 3;2-nek vettem fel, nem 3;-2-nek.

Így már tárgytalan.


Még annyi kérdésem van, hogy az én megoldásom is elfogadott lenne? Mármint a jó, nem az elszámolt, csak mert más módszerrel oldottam meg és mert oda van írva, hogy válaszát indokolja.

2015. máj. 4. 19:41
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
very last minute tanulások? :D
2015. máj. 4. 19:52
 3/5 A kérdező kommentje:
Valami olyasmi :)
2015. máj. 4. 20:31
 4/5 anonim válasza:

2x-y=5

m1=-a/b=-2/-1=2 (1)

ha párhuzamos a 2 egyenes, akkor m1=m2 (2)

(1),(2)=> m2=2


a P egyenlete:

y-yp=m(x-xp)<=> y+2=2(x-3)<=> y+2=2x-6

<=>2x-y=8

:D

2015. máj. 26. 16:21
 5/5 anonim ***** válasza:
szar ez a meredekséges meghatározás... normálvektorral sokkal könnyebb, mert le tudod olvasni
2015. máj. 26. 16:24