Milyen alapvető integrálási szabályok vannak?


Gondolok itt olyanokra, mint deriválásnál a szorzat/hányados deriváltjára ( f(x)*g(x) )'; ( f(x)/g(x) )'; láncszabályra; exponenciális kifejezések integráltjára stb stb-re. (szimpla polinóm integrálása megy, alap függvények integráltjait tudom/meg tudom találni, ha kell)

A hasznos válaszokat előre is köszönöm :)



2015. ápr. 27. 08:57
 1/5 anonim ***** válasza:

kb el is soroltad


de miért nem nézed meg egy függvénytáblában?

2015. ápr. 27. 09:14
 2/5 A kérdező kommentje:

Középiskolás függvénytáblám van (mert középiskolás vagyok) és abban csak a polinómok integrálása van benne, illetve biz. alapvető függvények integráltja (trigonometrikus, stb..)

A kérdés lényege az volt, hogy mik ezek a szabályok Pl mi lesz f(g(x)) integráltja általánosságban (vagy f(x)/g(x); f(x)*g(x). Bocsi ha nem volt egyértelmű a kérdés.

2015. ápr. 27. 09:35
 3/5 Tom Benko ***** válasza:

Az integrálási szabályok is benne vannak. Amúgy:

1; Linearitás. \int a\cdot f(x)+b\cdot g(x)\mathrm{d}x=a\int f(x)\mathrm{d}x+b\int g(x)\mathrm{d}x [link]

2; Parciális integrálás: \int f'\cdotg=f\cdot g+\int f\cdot g' [link]

3; Integrálás helyettesítéssel: \int f(x)\mathrm{d}x=\int f(x(t))x'(t)\mathrm{d}t [link]

2015. ápr. 28. 07:24
 4/5 tatyesz ***** válasza:
A helyzet az, hogy az integrálás bonyolultabb, mint a deriválás, mert nincsenek általános szabályok két tetszőleges függvény szorzatára, hányadosára vonatkozóan, vagy összetett függvényre. Van viszont néhány szabály speciális alakú függvényekre.
2015. ápr. 28. 13:55
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
Sőt, vannak olyan integrálok is, amik zárt alakban meg sem adhatóak.
2015. ápr. 29. 07:16