Lillamaci kérdése:

Mennyi az m paraméter értéke, ha az x^2+y^2-10x-my+16=0 egyenlet egy kör egyenlete?


2015. ápr. 24. 11:47
1 2
 11/15 Wadmalac ***** válasza:
Köszönöm, megnyugodtam. Egy sajtpapíron már elkezdtem firkálni hozzá a kanonikus egyenletet paraméteresen, hogy összehozzam, csak munka közben nem haladok vele, meg így a melóval sem. :D
2015. ápr. 24. 14:21
 12/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat. Eddig én addig jutottam ,hogy az egyenletet megpróbáltam binómok négyzeteire bővitgetni:

x^2-10x+ 25 +y^2-my+ +16-25=0

Innen:

(x-5)^2+(y- ? )^2=25-16

Tehát a kör másik alakjára próbálom alakitani.

Az egyik megoldás, szerintem m=0!

Véleményeket kérnék. Köszi

2015. ápr. 24. 16:48
 13/15 bongolo ***** válasza:

(x - 5)² - 25 + (y - m/2)² - m²/4 + 16 = 0

(x - 5)² + (y - m/2)² = 25 + m²/4 - 16

(x - 5)² + (y - m/2)² = 9 + m²/4 = r²


Mivel 9+m²/4 mindig pozitív, ezért tetszőleges m-re kört ad az egyenlet. Nem volt igazam, ez mindig kör... Este majd elgondolkodom rajta, hogy az-e a feltétele annak, hogy valódi ellipszis legyen, hogy legyen benne xy tag is??

2015. ápr. 24. 17:24
 14/15 bongolo ***** válasza:

Ez az általános másodfokú egyenlet:

Ax¹ + Bxy + Cy² + Dx + Ey + F = 0

Ahhoz, hogy kör egyenlete legyen, kell egyrészt az, hogy A=C legyen, valamint hogy B=0 legyen, és még más is.


Legyen tehát A=C és B=0. Osszunk A-val:

x² + y² + D/A·x + E/A·y + F/A = 0

Hogy ne kelljen annyit írni, legyen d = D/A, e = E/A, f = F/A:

x² + y² + d·x + e·y + f = 0

(x+d/2)² - d²/4 + (y+e/2)² - e²/4 + f = 0

(x+d/2)² + (y+e/2)² = d²/4 + e²/4 - f


Vagyis a harmadik feltétel az, hogy a jobb oldal pozitív, tehát

d² + e² > 4f

D² + E² > 4·F·A


Most A=C=1, B=0, D=-10, E=-m, F=16

D²+E² = 100 + m²

4FA = 64

Az első mindig nagyobb, m-től függetlenül.

2015. ápr. 24. 22:33
 15/15 Wadmalac ***** válasza:
Nem simán azt néztem be én is, hogy csak akkor lesz ellipszis, ha a kanonikus egyenletre visszaforgatva x-nek és y-nak eltérő konstans szorzója lesz?
2015. ápr. 27. 07:21
1 2