Lillamaci kérdése:

Mennyi az m paraméter értéke, ha az x^2+y^2-10x-my+16=0 egyenlet egy kör egyenlete?


2015. ápr. 24. 11:47
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
0%

szerintem bármilyen szám lehet

Ax^2+Ay^2 nek kell meglennie

2015. ápr. 24. 12:23
 2/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát, szerintem nem.

Meg kellene vizsgálni, egy másik kétismeretlenes egyenlettel, ami a köregyenlet szabványos képlete:

(A-x)^2 + (B-y)^2 = R^2

x^2-2Ax+A^2 + y^2-2By+B^2 = R^2

Vesd össze az eredeti képlettel, x-es tag alapján A=5

Indulónak elég?

2015. ápr. 24. 12:44
 3/15 Wadmalac ***** válasza:

"Ax^2+Ay^2 nek kell meglennie"

(A-x)^2+(B-y)^2-nek. Ha ezen kívül megmarad bármi x-es, y-os tag, akkor az már nem kör. Ezért lényeges az m paraméter értéke.

2015. ápr. 24. 13:00
 4/15 anonim ***** válasza:

nem arra gondoltam hanem van az általános egyenlet


Ax^2+Ay^2+2Dx+2Ex+F=0


és ebből K(-D/A;-E/A)

r^2=(D^2+E^2-AF)/A^2


tehát ez alapján nincs semmiféle kizárása hogy mi nem lehet E

2015. ápr. 24. 13:24
 5/15 anonim ***** válasza:
2Ey nyiván
2015. ápr. 24. 13:24
 6/15 anonim ***** válasza:
és ebből már fel lehet írni a kanonikus alakot is
2015. ápr. 24. 13:25
 7/15 Wadmalac ***** válasza:

Nekem ez sántít.

Utána kéne számolnom, csak most melóból sunyizok ide, úgyhogy addig kár vitáznom, amíg nem támasztom alá számítással. :)

2015. ápr. 24. 13:39
 8/15 anonim ***** válasza:
most gondolnék arra a 2ab miatt hogy csak páros szám lehetne?! de láttam én már x^2+y^2+6x+y alakút is :/
2015. ápr. 24. 13:48
 9/15 Wadmalac ***** válasza:

Úgy érzem, ez nem stimmel, ha az m nyitott, akkor m értéke szerint szerintem torzul a görbe.


Basszus, állati tudománytalan megérzésre hivatkozni, tényleg le kéne vezetnem, papíron, csak most és itt nincs lehetőségem. :D

2015. ápr. 24. 14:01
 10/15 bongolo ***** válasza:

Ez egy ellipszis egyenlete.

Egyébként már ahhoz, hogy ellipszis lehessen, ahhoz is speciális másodfokú polinomnak kell lennie:

Ax²+Bxy+Cy²+... alakú polinom esetén B² - 4AC negatív kell legyen. Most negatív.


Ahhoz, hogy kör legyen, az kell, amit Wadmalac mond.

2015. ápr. 24. 14:18
1 2