5x-3y=0 és 4x+5y=13 ugyan azt az egyenest jelölik?


P(3,5) ra illeszkedő egyenes párhuzamos 4x+5y=0 egyenessel.


normálvektor 90 fokkal elforgatva az irányvektorra felírt egyenletre az első jött ki a második pedig a "megoldás"


2015. ápr. 22. 21:51
 1/7 anonim ***** válasza:
hát nem tudom, hogy akkor abból hogyan lett 4x, ha az eredetiben 3 volt az együttható. Nem egyébként semmiképpen sem ugyanaz a két egyenes.. Az első alapból át megy az origón, mert a konstansa nulla, és a normálvektoraik egyáltalán nem skalárszorosai egymásnak.
2015. ápr. 22. 21:53
 2/7 A kérdező kommentje:
hetes [link]
2015. ápr. 22. 21:54
 3/7 anonim ***** válasza:

a keresett egyenesedet így kell:


ha párhuzamos a 4x+5y=0 egyenessel, akkor a normálvektoraik párhuzamosak (ergo jó a v(4;5) normálvektor a másik egyeneshez is:


P(3;5) n(4;5)

4x+5y=4*3+5*5 -> 4x+5y=37

2015. ápr. 22. 21:56
 4/7 A kérdező kommentje:

neme úgy jött ki, hogy ugye

4x+5y=0 normálvektora n(4;5) ebből az irányvektor v(-5;4)

v2(x-x0)=v1(y-y0)


4(x-3)=-5(y-5)

4x-12=5y+25


na jó ez kellemetlen

2015. ápr. 22. 21:59
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem kell megfordítani, normálvektoros egyenletét írd fel, és nincsen vele varia. :D egyszerűbb. És láthatóan nem rontottad volna el.:D
2015. ápr. 22. 22:02
 6/7 A kérdező kommentje:
ja ez a 37 nekem is kijött de irányvektorral miért nem jön ki?
2015. ápr. 22. 22:04
 7/7 anonim ***** válasza:

Azért, mert úgy annak az egyenesnek az egyenletét írod fel, amelyik MERŐLEGES az eredeti egyenesre.


Azt kell megjegyezni, hogy ha két egyenes párhuzamos, akkor a "bal oldaluk" ugyanaz, és csak a "jobb oldal" tér el.


Az idézőjel azért kell, mert máskülönben az okos matematikusok belém kötnének; bal oldal alatt az Ax+By-nt értem, jobb oldalon pedig a c-t.

2015. ápr. 22. 22:35