Nagyemma19980108 kérdése:

Egy 30°-os lejtőről kezdősebesség nélkül csúszik le egy test. A lejtő végén a pálya törésmentesen, vízszintesen folytatódik. Mekkora a súrlódási együttható, ha a vízszintes részen ugyan annyi utat tesz meg a test, mint a lejtőn?

Valaki tudna nekem segíteni a feladatok megoldásában/levezetésében? Nagyon fontos lenne. Előre is köszönöm!

2014. dec. 30. 16:09
 1/10 anonim ***** válasza:

A helyzeti energia = a súrlódási munkával.

m*g*h = m*g*cos(30°)*μ *2*h + m*g*μ *2*h

Tessék m*g*h-val egyszerűsíteni, μ-t kifejezni, kiszámolni.

2014. dec. 30. 16:38
 2/10 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2014. dec. 30. 17:03
 3/10 A kérdező kommentje:
A μ kifejezésében esetleg tudnál segíteni?
2014. dec. 30. 17:09
 4/10 anonim ***** válasza:

Nem sokat gondolkodtál rajta kb.: 6 percet és már fel is adtad?

Ez már "csak" matek.

2014. dec. 30. 18:14
 5/10 A kérdező kommentje:
Lehet hogy neked "csak" matek, de nekem sajnos nem megy. Azért köszönöm a válaszod! :)
2014. dec. 30. 20:49
 6/10 anonim ***** válasza:

m*g*h = m*g*cos(30°)*μ *2*h + m*g*μ *2*h

1 = cos(30°)*μ*2 + μ*2

1 = μ*(2*cos(30°) + 2)

1/(2*cos(30°) + 2) = μ

1/(√3 + 2) = μ

2014. dec. 30. 23:46
 7/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2014. dec. 31. 12:55
 8/10 A kérdező kommentje:
Kérlek le tudnád még írni, hogy ez: m*g*cos(30°)*μ *2*h + m*g*μ *2*h mi alapján ez?
2014. dec. 31. 13:27
 9/10 anonim ***** válasza:

a súrlódási munka = a súrlódási erő * út (2 szakasz)

a súrlódási erő = nyomóerő * súrlódási együttható

nyomóerő = m*g*cos(30°) ill. m*g

út = 2*h mert 30°-os lejtő, sin(30°)=1/2 ill. a vízszintes részen ugyan annyi utat tesz meg a test, mint a lejtőn.

[link]

[link]

De gondolom a tankönyvben is benne van.

2014. dec. 31. 13:55
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2014. dec. 31. 14:05