2014. dec. 16. 20:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Trapéz alapja legyen :a a másik párhuzamos alapja legyen :c

A szárral párhuzamos egyenes az a és a c alapból x távolságot vág le.

Igy keletkezik egy paraleogramma és egy másik trapéz aminek a-x és c-x a párhuzamos oldala.

A két terület egyenlő.

A magasság legyen :ma ami ugyanaz.

x*ma=((a-x+c-x)*ma))/2

2*x*ma=(a+c-2x)*ma ma-val egyszerűsítve

2x=a+c-2x

4x=a+c

x=(a+c)/4

Tehát a két párhuzamos oldal összegének a negyedénél kell meghúzni a szárral párhuzamos egyenest.

2014. dec. 17. 11:35
 2/4 A kérdező kommentje:

Bocs, hogy csak most válaszolok, de így alakult.

Örülök, hogy valaki nem hiányolta a számokat, hanem hajlandó volt algebrai megoldást adni.

Köszi szépen a korrekt, pontos levezetést, de a feladatnak még nincs vége. :-)


Azt tételezted fel, hogy a felező egyenes a rövidebb alapot metszi.

Ha van még kedved foglakozni a problémával, a következőket kellene megvizsgálni:

1. Mekkora a két alap aránya (a/c), ha x = c, vagyis a belső háromszög területe a fele a trapéz területének?

Jelöljük ezt a határhányadost p0-val.

A te megoldásod akkor érvényes, ha p = a/c < p0

2. Mi van p > p0 esetén. Mekkora az x távolság egy ilyen aránynál?


Örülnék, ha válaszolnál.

2014. dec. 19. 02:33
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia

"Azt tételezted fel, hogy a felező egyenes a rövidebb alapot metszi"

ezt nem értem mert az egyenes a hosszabik alapot is metszi méghozzá az a-x pontban. Hiszen ha nem metszené akkor nem felezhetné a trapéz területét.

Következő kérdésed:

Ha x=c akkor egy paraleogramma és egy háromszög keletkezik.

Feltétel: 2*T(háromszög)=T(eredeti trapéz)

Legyen hosszabik alap:a rövidebb alap:c

Magasság itt is egyenlő.

T(trapéz)=((a+c)/2)*m

T(háromszög)((a-c)*m)/2

Feltétel szerint:

(((a-c)*m)/2)*2=)(a+c)/2)m

(a-c)*m=((a+c)/2)m m kiesik

a-c=(a+c)/2

2a-2c=a+c

a=3c

tehát az a/c arány: 3c/c=3

A hosszabik alap háromszorosa a rövidebb alapnak.

2014. dec. 19. 08:35
 4/4 A kérdező kommentje:

Rendben van, korrekt a határarány értéke, ami a/c = 3.

Csak mellékesen jegyzem meg, ha az általad az előző válaszban kapott

x = (a + c)/4

képletben x helyett c-t írsz, az utolsó válaszodban kapott érték jön ki.

Az

x = (a + c)/4

érték minden olyan esetben érvényes, mikor a/c < 3.


A 2. kérdésre viszont még nem válaszoltál: mi van a/c > 3 esetben? :-)


Az idézetre írt megjegyzésedre csak annyit, hogy a feladat szerint a felező egyenes természetesen metszi a hosszabbik alapot, a rövidebb alappal való metszéspontja viszont az a/c aránytól függ.


A megjegyzésed viszont adott egy új ötletet is.

Mi van akkor, ha a hosszabbik alap meghosszabbításán, a trapézon kívüli, az A csúcstól x távolságra fekvő P ponton át húzzuk a felező egyenest? Milyen jellemzői vannak ennek az egyenesnek?

2014. dec. 19. 18:51