Hogyan oldható meg az alábbi két feladat? (matek)


1, 56! hány nullára végződik? (Legendre-tétel nélkül)

2, x^x=10^100


2010. febr. 21. 00:02
 1/10 anonim ***** válasza:

11.-es vagyok, tehát ne várj valami profi választ. :)


1. Nem ismerem a Legendre-tételt, de valahogy így oldanám meg:

56 és 1 között van 11 szám amelyik osztható 5-tel, 2 szám, amelyik 5^2-nel.

Ezeket összeszorozzuk, (11-2)+2*2=13. Tehát 5^13 osztója 56!-nak.

2^13 is, ez biztos, van egy csomó páros szám… (le lehetne vezetni, hogy pontos mennyi)

5^13*2^13=10^13.

13 db 0 van a szám végén.


2. x^x=10^100

(a^m)^n=a^mn, tehát

10^100=(10^y)^(100:y),

(10^y)=(100:y)

y=lg(100:y)

y~1,75557


Sok sikert!

2010. febr. 21. 00:40
 2/10 anonim ***** válasza:

(Elírtam: pontos helyett pontosan.)

A vége lemaradt:

x=10^y~56,96

2010. febr. 21. 00:51
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszi szépen :)

Az elsőnél én is jól gondolkodtam csak nem voltam biztos benne, a másodiknál meg teljesen nem jutottam semmire.

Így már tiszta, köszi mégegyszer!

2010. febr. 21. 19:28
 4/10 A kérdező kommentje:

Hopsz mégsem értem, lehet hülye vagyok és nem veszek észre valamit, de mikor írtad h y=lg(100/y) akkor ebből nekem lett egy olyan, hogy y+lg(y)=2

Ebből valahogy nem akar kijönni az y :)

2010. febr. 21. 19:51
 5/10 anonim ***** válasza:

Igen, az úgy jó, hogy

y+lg(y)=lg100

y+lg(y)=2

De ezután csak próbálgatással jött ki az 1,75557. :)

2010. febr. 22. 15:41
 6/10 A kérdező kommentje:

Értem :)

Pont ezaz amit elakartam kerülni, a próbálgatást, mert akkor tulajdonképp elsem kellene kezdeni megoldani az egyenletet mert már azt is lehet próbálgatással.

2010. febr. 23. 15:54
 7/10 anonim ***** válasza:

Áááh, ma lett volna lehetőségem megkérdezni (2 sima matekom és 1 matek faktom volt + még óra után is beszélgettem a tanárral). :)

Csütörtökre nem felejtem el!

2010. febr. 23. 19:29
 8/10 anonim ***** válasza:
Én sem értek nagyon a matekhoz, de szerintem onnan csak iterációval lehet megoldani. Azért kiváncsi vagyok, hogy van-e rá valami zárt formula.
2010. febr. 23. 19:50
 9/10 anonim ***** válasza:

Megkérdeztem matektanártól, fel lehet írni azt is, hogy x*lgx=100 (mondjuk erre mi is rájöhettünk volna) :).

A megoldáson még gondolkozik egy kicsit, a próbálkozás nincs elvetve, igazából csak az a lényeg, hogy ha próbálkozunk, be kell bizonyítani, hogy nincs több megoldás. Ezt úgy, hogy az x*lgx fgv. [1;+végtelen[ intervallumon szigorúan monoton növekvő, úgyhogy csak egy megoldás lehet.

2010. febr. 25. 23:33
 10/10 A kérdező kommentje:
Az x*lgx-szel én is próbálkoztam, én nem jutottam vele semmire. Köszi, hogy megkérdezted a tanárod, kivácsi vagyok a válaszára :)
2010. febr. 26. 23:32