Egy 2 jegyű szám számjegyeinek az összege 13.


Ha s számjegyeket felcseréljük akkor az új szám és az eredeti különbsége 19.


Előre is nagyon köszönöm.


2011. nov. 23. 19:43
 1/6 anonim válasza:
Írd meg hnap órák elött :DD
2011. nov. 23. 19:51
 2/6 anonim ***** válasza:

Eredeti szám:

1. számjegy: x 2. szj: (13-x) A szám értéke:10x+13-x=9x-13

A felcserélt szám:

1. szj: 13-x 2. szj: x A szám értéke 10(13-x)+x=130-9x


A kettő különbsége: 19

vagyis: 9x-13-(130-9x)=19

9x-13-130+9x=19

18x-143=19

18x=162

x=9


A második szl: 13-9=4

A szám:94

2011. nov. 23. 19:55
 3/6 anonim ***** válasza:

Biztos jók a számok?

Mert a feladatnak így nincs megoldása.

2011. nov. 23. 23:00
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Jogos az előző kérdése.


Legyen

a, b a két számjegy


Az eredeti szám

N = 10a + b

A fordítottja

R = 10b + a


A különbségük

D = R - A

D = 10b + a - (10a + b)

D = 9(b - a)


Vagyis a különbség ilyen esetben mindig osztható 9-cel, teljesen függetlenül a számjegyek összegétől!

Mivel 19 nem osztható maradék nélkül 9-cel, ezért a feladatnak nincs megoldása az egész számok halmazán.

2011. nov. 23. 23:07
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítségeteket, és mint kiderült, tényleg nincs a feladatnak megoldása :) :)
2011. nov. 25. 22:13
 6/6 anonim ***** válasza:

Az előbb elnéztem egy előjelet.


Eredeti szám:

1. számjegy: x 2. szj: (13-x) A szám értéke:10x+13-x=9x+13

A felcserélt szám:

1. szj: 13-x 2. szj: x A szám értéke 10(13-x)+x=130-9x


A kettő különbsége: 19

vagyis: 9x+13-(130-9x)=19

9x+13-130+9x=19

18x-117=19

18x=136

x=7,55


7,55 nem lehet számjegy, tehát nincs megoldás!



# 2/5

2011. nov. 25. 22:27