Egy derékszögű háromszög befogói AC = 10 cm és BC = 24 cm. A hosszabbik befogón a derékszögű csúcstól 4,5 cm-re felveszünk egy P pontot. P pontnak az AB átfogóra eső merőleges vetületét jelölje Q? Kérdés lent


a. ) Határozzuk meg a PQ szakasz hosszát!

b. ) Mekkora a PQAC négyszög kerülete és területe?

c. ) Mekkora a BPQ háromszögbe írható kör sugara?


Mateklecke, otthon nem tudtak segíteni!

köszi



2015. ápr. 6. 11:50
 1/2 anonim ***** válasza:

Pitagorasz tétellel kiszámítod az átfogót (26cm).

Háromszög területe: 10*24/2=120cm2 (két befogó összeszorozva, osztva 2-vel). Amibl a c*mc/2 képlettel megkapod az átfogóhoz tartozó magasság hosszát.

mc=240/26=9,23cm.

Sajnos informatikailag gyenge vagyok így nem tudok Neked géppel ábrát rajzolni.

Van két hasonló háromszöged. Felírod a hasonlóságot ( 19,5/PQ=26/10)és kapod, hogy PQ=7,5cm

A kicsi háromszögben kiszámolod Pitagorasz tétetellel a BQ oldalt és kiszámítod a kicsi háromszög területét. Ezt kivonod 120ból és megkapod a négyszög területét.


A beírt kör sugarára alkalmazod a T=r*s képletet.

2015. ápr. 7. 10:49
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi
2015. ápr. 8. 19:54