Alábbi egyenleteket valaki meg oldaná nekem?


Előre is köszi, leírom:

1, 6x+59<4x+5*(3-4x)


2, 6 - 4x/5 - 2/5 = 6x/10 + 7/2 (a / jel a törtvonal, tehát 4ötöd x, stb)


a választ előre is köszönöm. Én sajnos nem igazán értem ezeket, ezért kérem a ti segítségeteket.



2015. márc. 30. 16:24
 1/5 anonim ***** válasza:

1.

6x + 59 < 4x + 5 * (3 - 4x)


Először bontsd fel a zárójelet a jobb oldalon: a 3-at és a -4x-et is szorozd meg 5-tel

6x + 59 < 4x + 15 - 20x


Most vond össze a jobb oldalon a 4x-et és a -20x-et:

6x + 59 < 15 - 16x


Most adj hozzá 16x-et mindkét oldalhoz:

6x + 59 + 16x < 15 - 16x + 16x


Vonj össze mindkét oldalon:

22x + 59 < 15


Vonj ki 59-et mindkét oldalból:

22x + 59 - 59 < 15 - 59


Vonj össze mindkét oldalon:

22x < -44


Öszd le mindkét oldalt 22-vel:

22x/22 < -44/22

x < -2


Néhány számmal ellenőrizd a megoldást:

x = -2 -re igaz?

x = -1 -re igaz?

x = -3 -ra igaz?


-----------------

2.

5 - 4x/5 - 2/5 = 6x/10 + 7/2


Itt legelőször közös nevezőre kell hozni mindkét oldalt:

Van egy egész szám, kettő 5-ödös, egy 10-edes és még egy 2-edes tag.

1, 2, 5, 10

Ennek a négy számnak kell a legkisebb közös többszöröse: 10


Írjuk fel mindegyik tagot 10-edként:

50/10 - 8x/10 - 4/10 = 6x/10 + 35/10


Vonjuk össze egy-egy törtté a két oldalt:

(50 - 8x - 4) / 10 = (6x + 35) / 10


Szorozzuk be mindkét oldalt 10-zel:

(50 - 8x - 4) = (6x + 35)

50 - 8x - 4 = 6x + 35


Innen próbáld meg egyedül. :)

2015. márc. 30. 16:39
 2/5 A kérdező kommentje:

Szia, először is köszi. A 2. egyenleten gondolkoztam, és idáig jutottam el.


2. 6 - 4x/5 - 2/5 = 6x/10 + 7/2 / közös nevező 10

6 - 8x/10 - 4/10 = 6x/10 + 35/10


Igazából eddig értem, sajnos tovább nem. Viszont az elsőt azt megértettem.

2015. márc. 30. 16:52
 3/5 A kérdező kommentje:
gyakorlatilag odáig jutottam el, hogy 10-edekként felírtam, ahogyan azt te is tetted :/
2015. márc. 30. 16:53
 4/5 A kérdező kommentje:

Gondolkoztam kicsit és erre az eredményre jutotta:



6- 4x/5 - 2/5 = 6x/10 + 7/2

6 - 8x/10 - 4/10 = 6x/10 + 35/10 /:10

6 - 8x - 4 = 6x + 35 /-6

8x - 4 = 6x + 29 /+4

8x = 6x + 33 /-6x

2x = 33 /:2

x = 16.5

2015. márc. 30. 17:16
 5/5 anonim ***** válasza:

Azt rontottad el, hogy a 6-ot nem írtad fel 10-edként: 60/10

És a második sorban nem osztani, hanem szorozni kell 10-zel (a közös nevezővel). Azt csináltad, csak mást írtál, szerintem csak elírtad.


Ekkor minden tagot meg kell szorozni 10-zel, a 6-ot is!

Ezt leszámítva szerintem jól csináltad. Mármint technikailag. :)


Tehát ha 10-zel beszorozzuk a tagokat, akkor ezt kapjuk:

60 - 8x - 4 = 6x + 35 |-35

25 - 8x - 4 = 6x

21 - 8x = 6x |+8x

21 = 14x |/14

x = 21/14 = 3/2 = 1,5


Ellenőrzés:

6 - 4x/5 - 2/5 = 6x/10 + 7/2

x = 1,5


bal oldal:

6 - 4 * 1,5 / 5 - 2/5 = 6 - 6/5 - 2/5 = 30/5 - 6/5 - 2/5 = 22/5 = 44/10 = 4,4


jobb oldal:

6 * 1,5 / 10 + 7/2 = 9/10 + 7/2 = 9/10 + 35/10 = 44/10 = 4,4


Tehát jó az x = 1,5 megoldás.

2015. márc. 31. 09:02