Simbe kérdése:

A segitségeteket szeretném kérni matematikai feladatok megoldásához. Hogyan kell megoldani ezeket az egyenleteket?


A kèrdès: Az egyenlet megoldàsa nèlkul àllapitsa meg, hogy hàny gyoke van a kovetkezo egyenletnek ès milyen elojelu a gyok.


6x²+18x+12=0


2015. márc. 14. 20:40
 1/7 anonim ***** válasza:

x^2=a x=b konstans=c


Megnézed a diszkriminánsát.

D=b^2-4ac


Ha a szám negatív akkor komplex gyökei lehetnek (mert gyökjel alatt nem állhat negatív szám), ha D=0 akkor egy valós gyöke van.


18^2-4*6*12 = 36 -> 0<D tehát az egyenletnek 2 valós gyöke van


Elöjel : Viéte formulák :


Ha -b/a NEGATÍV, akkor x1+x2 is NEGATÍV, azaz ekkor mindkét gyök is NEGATÍV, hiszen pozitív számok összege is pozitív, ez kiesik, marad a két negatív eset.


Ha -b/a POZITÍV, akkor x1+x2 is POZITÍV, ami viszont azt jelenti, hogy mindkét gyök POZITÍV, mert két negatív szám összege is negatív, ez kiesik, marad a két pozitív eset.


2. c/a < 0 ekkor egyik gyök negatív, a másik pozitív - konkrétabbat csak a megoldás után lehet mondani, gyakorlottabbak az együtthatókból rögtön meg tudják mondani a gyököket is. (egyébként meg nincs rögzítve, tehát önkényesen mondhatjuk, hogy egyik negatív, másik pozitív)

2015. márc. 14. 20:54
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szèpen koszonom a vàlaszodat, igazàn sokat segitettèl. De ahoz, hogy hàny gyoke van egy egyenletnek, azt hogy tudhatjuk meg az egyenlet megoldàsa nèlkul? Ezt nem èrtem...
2015. márc. 14. 21:43
 3/7 anonim ***** válasza:

Onnan, hogy megnézed mit ad ki a diszkriminánsra.

A diszkrimináns D=b^2-4ac egyenlet írja le. Ez van a gyökjel alatt a megoldóképletben.


Ha ez az érték pozitív, akkor két gyöke van.

Ha az érték 0, akkor egy db.

Ha az érték negatív, akkor a komplex számok halmazán van megoldása, mert a természetes számok halmazán nem értelmezgető negatív szám négyzetgyöke.


Mit nem lehet ezen érteni?

2015. márc. 14. 22:05
 4/7 A kérdező kommentje:
Koszonom mègegyszer a segitsègedet. A feladatot megèrtettem, azt is, hogy hogyan kell megoldani, de szerintem ez a feladat igy ki van szàmolva, meg van oldva, a kèrdèsben pedig ùgy van, hogy a feladat megoldàsa nèlkul... Tudod, magàntanulokènt tanulok sajnos, ès egyàltalàn semmilyen tanàrom nincs, mindenre egyedul kell ràjonnom ès hidd el, hogy ez igy nagyon nehèz. Matematikàt is piszkosul nehèz igy megtanulni, de probàlom. Tanàr hijjàn ezèrt is fordultam a forumhoz.. Eloszor ùgy gondoltam, hogy tènyleg nagyon kedves toled, hogy azonnal vàlaszolsz, ès az iskolapadban a tanàrod àltal elmagyaràzottakkal, mennyire rendkivuli dolog toled, hogy igy segiteni probàlsz egy ismeretlennek. De igazàn sajnàlom, hogy az "ezen mit nem lehet megèrteni" mondat odakerult a vàlaszod vègère, mert ez egy kissè sèrto ès lenèzo. Nem vàrtam.. Pedig szerettem volna mèg egy-kèt kèrdèst feltenni. Mindenesetre koszonom ès minden jot neked.
2015. márc. 15. 08:07
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem, a kiszamolas nelkul azt jelenti hogy nem a konkret gyokot kapod meg ds megallapitod hanem az egyutthatokbol.

Azt meg igy kell

2015. márc. 15. 11:34
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha van még kérdésed írd meg (lehetőleg privátban) én segítek, ha van még valami amit nem értesz :)
2015. márc. 15. 13:30
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szèpen koszonom neked Matekmumus. :)
2015. márc. 19. 05:34