Hány számjeggyel írható le (10-es számrendszerben) a 8^1. 000. 000 (nyolc az egymilliomodikon) szám?


2015. márc. 21. 12:23
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Figyeld meg a törvényt:

8^2 = 2 számjegy

8^3 = 3 számjegy

8^4 = 4 számjegy

...

...

8^1000000 = 1millió számjegy

2015. márc. 21. 12:45
 2/9 A kérdező kommentje:
8^11=8.589.934.592, ennek csak 10 jegye van. De azért köszönöm a válaszodat :)
2015. márc. 21. 12:53
 3/9 anonim ***** válasza:

ha egy szám 10-es alapú logaritmusának egészrészéhez 1-et adsz, az a számjegyek számát adja meg


lg(8^1000000)=1000000*lg8=903089,987


azaz 903090-jegyű az adott szám

2015. márc. 21. 21:46
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget :)


Lehet, hogy triviális, és csak én nem látom, de ez miből jön ki?

2015. márc. 21. 22:42
 5/9 Tom Benko ***** válasza:
A számot írd fel normálalakban: k\cdot10^n, majd logaritmáld: lg k+n.Vedd észre, hogy 10^0=1, azaz az egyjegyű számok n=0-val írhatóak le, a kétjegyűek n=1, stb.
2015. márc. 22. 10:05
 6/9 A kérdező kommentje:
Igen, idáig értem. De miért van így?
2015. márc. 22. 10:16
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
Mert a logaritmus megadja, hogy mennyi a kitevő, a helyi értékek esetén pedig 0-tól számolva minden kitevő az alapszám sorban következő hatványa.
2015. márc. 23. 07:29
 8/9 A kérdező kommentje:
De miért a logaritmus adja meg? Vagy miért pont a 10-es alapú logaritmus (és kérlek, ne az legyen a válasz, hogy azért, mert a 10-es számrendszerben vagyunk, mert ennyire hülye nem vagyok).
2015. márc. 23. 12:59
 9/9 anonim ***** válasza:
Azért, mert a 10-es alapú logaritmusképzés arra a kérdésre keresi a választ, hogy hányadik hatványra kell emelni a 10-et, hogy az adott számot kapjuk. És mivel 10-es számrendszerben vagyunk, a 10 hatványai határozzák meg, hopgy egy számhoz hány számjegyet kell felhasználnunk. Ha megfigyeled, akkor az egyjegyű számok 0 és 9 között, a kétjegyűek 10 és 99 között, a háromjegyűek 100 és 999 között, stb. vannak, vagyis a számjegyek számát az adott szám 10-es alapú logaritmusának egészrésze + 1 adja meg.
2015. márc. 23. 14:33