1. feladat: mekkora a görbületi sugara az y=ax2 parabolának a csúcspontjában? (levezetéssel!)

2. feladat: mekkora a görbületi sugara egy R sugarú hengerpaláston egyenletesen emelkedő csavarvonalnak?



2015. márc. 13. 19:38
1 2
 11/16 bongolo ***** válasza:
BME VIK volt 30 éve :)
2015. márc. 16. 21:16
 12/16 bongolo ***** válasza:

A parabolásat is lehet a centripetális erő módszerrel számolni, az most jobban tetszik nekem, mint az előző kettő.


s = (t, at²)

v = s' = (1, 2at)

a = v' = (0, 2a)


|r| = v²/|a| = (1 + 4a²t²)/(2a)


A csúcspontban t=0, akkor r = 1/(2a)

2015. márc. 17. 11:26
 13/16 A kérdező kommentje:

nekem az előző megoldás jobban tetszik de tény, hogy ez rövidebb :)

mindenesetre köszönöm az összeset!

2015. márc. 17. 11:29
 14/16 bongolo ***** válasza:

Közben rájöttem, hogy nem is használható mindig ez a gyorsulásos módszer. Csak akkor jó, ha a sebesség és a gyorsulás merőlegesek egymásra, ami a parabola esetében csak a csúcspontban igaz.


Szóval a γ görbe görbülete "hivatalosan" ennyi:

κ = |γ'' × γ'| / |γ'|³

κ = |a × v| / |v|³

Ezért a sugár pedig (a görbület reciproka) ennyi:

r = |v|³ / |a × v|

és ez csak akkor egyszerűsödik v²/|a|-ra, ha |a×v| = |a|·|v|, vagyis merőlegesek.

2015. márc. 17. 11:50
 15/16 anonim ***** válasza:
az eltén kb mindenki a gyakorikérdésekről másolja a fizika házit, ilyen színvonaltalan helyen nem tanítják meg rendesen, és kb semmit nem tudunk....
2016. márc. 3. 18:04
 16/16 anonim válasza:
A 15-össel maximálisan egyet kell hogy értsek, viszont azt tudjuk hogy az idegeneknek hogy kell elmagyarázni hogy melyik a bal kezünk, hasznos.
2016. márc. 3. 21:55
1 2