A körpálya mely pontján van a kő, amikor a fonál elszakad? Mekkora a kő sebessége ekkor? Milyen mozgást végez a kő miután a fonál elszakad?2015. márc. 4. 16:56
1/2 A kérdező kommentje:
Kimaradt, hogy 1m hosszú :)
2015. márc. 4. 16:58
2/2 bongolo válasza:
Mivel a kő körpályán mozog, ezért a kör középpontja felé mutató Fcp centripetális erő kell legyen a rá ható erők eredője, ekkora nagysággal:
Fcp = m·v²/r
Az erő két részből adódik össze: a kő súlyából és a kötélerőből.
Ha a kő súlya a kör középpontja felé mutat, akkor a kötélerő kisebb kell legyen. Ez van a pálya tetején:
Fk = Fcp - m·g
Alul viszont a súly éppen ellenkező irányba mutat, ezért a kötélerő ekkora kell legyen, hogy a kettő eredője továbbra is Fcp legyen:
Fk = Fcp + m·g
Szóval ekkor sokkal nagyobb.
Vagyis a pálya alján fog elszakadni a kötél, amikor ez az erő meghaladja a 110 N-t.
A számolást rád bízom.