110 N-ig terhelhető,1 hosszú fonálon 1 kg tömegű követ forgatunk függőleges síkban, egyre gyorsabban és gyorsabban. A fonál egyszer csak elszakad?

A körpálya mely pontján van a kő, amikor a fonál elszakad? Mekkora a kő sebessége ekkor? Milyen mozgást végez a kő miután a fonál elszakad?

2015. márc. 4. 16:56
 1/2 A kérdező kommentje:
Kimaradt, hogy 1m hosszú :)
2015. márc. 4. 16:58
 2/2 bongolo ***** válasza:

Mivel a kő körpályán mozog, ezért a kör középpontja felé mutató Fcp centripetális erő kell legyen a rá ható erők eredője, ekkora nagysággal:

Fcp = m·v²/r

Az erő két részből adódik össze: a kő súlyából és a kötélerőből.

Ha a kő súlya a kör középpontja felé mutat, akkor a kötélerő kisebb kell legyen. Ez van a pálya tetején:

Fk = Fcp - m·g

Alul viszont a súly éppen ellenkező irányba mutat, ezért a kötélerő ekkora kell legyen, hogy a kettő eredője továbbra is Fcp legyen:

Fk = Fcp + m·g

Szóval ekkor sokkal nagyobb.

Vagyis a pálya alján fog elszakadni a kötél, amikor ez az erő meghaladja a 110 N-t.


A számolást rád bízom.

2015. márc. 4. 18:55