Valamely számot 7-tel elosztva a maradék 2, ugyanazt a számot 10-zel elosztva a maradék 9. Utóbbi osztás hányadosa kétharmada az előbbiének. Mennyi a szám számjegyeinek összege?


2015. márc. 13. 13:16
 1/2 anonim ***** válasza:

A keresett szám ezek alapján 7x+2 és 10y+9 alakú, ahol x és y a 7-tel, valamint a 9-cel való osztás hányadosa. Tudjuk azt is a feladat alapján, hogy (2/3)*x=y, ezt be tudjuk írni y helyére, vagyis a keresett szám 10*(2/3)*x+9=(20/3)*x+9 alakú.


Mivel ugyanarról a számról van szó, ezért ezeket egyenlővé tehetjük:


7x+2=(20/3)*x+9


Innentől ez egy elsőfokú egyenlet, amit könnyen meg tudunk oldani; szorzunk 3-mal:


21x+6=20x+27 /-20x, majd -6


x=21, vagyis a keresett hányados a 21. Ebből már tudjuk a számot:


21*7+2=149


Nézzük meg, hogy a másik oldalról is jó-e a számolásunk:


149:10=14, maradék: 9, ráadásul 21*(2/3)=14 is teljesül.


Tehát a keresett szám a 149, ebben a számjegyek összege 14.

2015. márc. 13. 13:52
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a megoldást.
2015. márc. 13. 14:13