Mekkora annak a testnek a tomege, amelyet 5 m/s^2 allando gyorsulassal 100 N huzoero mozgat, ha 0,3 a test es a talaj kozti sulodasi egyutthato?

2015. márc. 5. 16:28
 1/3 anonim ***** válasza:

F/(a + μ*g), ahol 'a' a gyorsulás, 'F' a húzóerő, 'μ' a súrlódási együttható és 'g' a nehézségi gyorsulás. Tessék helyettesíteni.


(Mielőtt megkérdezed: Newton második törvényét kellett felírni, összevonni, és a lineáris egyenlet megoldóképletével megoldani.)

2015. márc. 5. 17:46
 2/3 A kérdező kommentje:
Koszonom! Ezt fuggvenytablabol ki tudom valahonnan kovetkeztetni, vagy be kell magolni a kepletet?
2015. márc. 5. 19:16
 3/3 anonim ***** válasza:


Azt kell tudni, hogy a testre ható erők összege a test tömegének és gyorsulásának szorzata. Ez benne van a függvénytáblában is.


Itt most meg van adva, hogy a testre hat egy húzóerő (F = 100 N) és egy S súrlódási erő vele ellentétes irányben. Tehát

F – S = m*a

(mert ugye a vektoriális, azaz előjeles összeget kell venni).

A függvénytáblában benne van, hogy a súrlódási erő nem más, mint μ*Fny, ahol Fny a test és a talaj között ható nyomóerő, ami a nehézségi erő, m*g ellenereje, tehát nagysága Fny = m*g, ezért S = μ*m*g.

F – μ*m*g = m*a,

F = m*(a + μ*g),

m = F/(a + μ*g).


(((De ezt próbáltam tömören leírni a 'mielőtt megkérdezed' részben is.)))

2015. márc. 5. 20:59