Egy hullámvasút kocsija egy függőleges hurok felé közlekedik 36km/h sebességgel. A hurok sugara 10m, a kocsiban 60kg tömegű gyermek ül. Mekkora erővel nyomja az ülést a pálya legfelső pontján?


2015. márc. 3. 20:55
 1/1 bongolo ***** válasza:

A kocsi, illetve benne a gyerek körpályán mozog, amihez az kell, hogy ekkora centripetális erő hasson rá:

Fcp = m·a_cp

a_cp = v²/r

Ez az erő a hurok tetején lefelé mutat (a körpálya középpontja felé). Két részből adódik:

- a gyerek súlya: F₁ = m·g

- az ülés nyomóereje: F₂

Fcp = F₁+F₂

F₂ = Fcp - F₁

A gyerek ugyanakkora erővel nyomja az ülést, mint ahogy az ülés nyomja őt. Vagyis F₂ a válasz. Számold ki (ne felejtsd el m/s-ba átváltani a km/h-t)

2015. márc. 3. 22:39