2015. márc. 3. 20:55
1/1 bongolo válasza:
A kocsi, illetve benne a gyerek körpályán mozog, amihez az kell, hogy ekkora centripetális erő hasson rá:
Fcp = m·a_cp
a_cp = v²/r
Ez az erő a hurok tetején lefelé mutat (a körpálya középpontja felé). Két részből adódik:
- a gyerek súlya: F₁ = m·g
- az ülés nyomóereje: F₂
Fcp = F₁+F₂
F₂ = Fcp - F₁
A gyerek ugyanakkora erővel nyomja az ülést, mint ahogy az ülés nyomja őt. Vagyis F₂ a válasz. Számold ki (ne felejtsd el m/s-ba átváltani a km/h-t)