Fizika 2 számítás, függőleges feldobás, függőleges lefele dobás, és szabadeséssel kapcsolatos feladatok? Valaki aki nagyon érti ezeket (? )
1. Egy testet 30m/s kezdősebességgel felfele dobunk, Vele egyidőben egy másik labdát 40 m/s kezdősebességgel hajítunk fel. A labdák visszapattannak. A kérdés: határozzuk meg mikor és hol találkoznak, először és másodszor? ( a hol-a földtől milyen magasságban.)
Ennek a fele megvan, először a földtől 50 méterre találkoznak, csak azt nem tudom, hogy amikor másodjára találkoznak, azt hogyan kell kiszámítani.
2.feladat:
Egy testet 50 méter magasból 20 m/s kezdősebességgel (függőlegesen) ledobunk. Ugyanakkor 30 méter magasból egy másik testet engedünk el, ez szabadon esik. Mekkora kezdősebességgel kell a harmadik testet függőlegesen felfele dobni, hogy biztosan legyen egy olyan magasság, ahol a 3 test egyvonalban van. Tehát a 2 lefele dobott test, és a harmadik felfele dobott test egyszerre találkozik.
Nem azt kérem, hogy teljesen leírva, kidolgozva legyen meg a feladat, hanem,hogy pl.: milyen képletek, és miért pont azokat.
Ezek szorgalmi feladatok, nehezebbek is, természetesen jutalom is jár értük. Ezért is szeretném,hogy én 'oldjam meg', némi segítséggel, mert a szüleim nem tudnak benne segíteni.
Előre is köszönöm.:)
Ennek a jegyzetnek a 13. és 19. oldalain vannak a képletek összeszedve: [link] , ezekből most csak az y irányúak érdekesek.
Az 1. kérdést én nem biztos, hogy értem. Egyszerre feldobunk két labdát eltérő sebességgel? Szerintem azok nem fognak találkozni. Vagy a "visszapattannak" azt jelentené, hogy a feldobás után leesnek, majd a földről újra felpattannak? Akkor az az elv, hogy mindkét labda periodikusan egy függőleges hajítással mozog, ahol a periódusidő a feldobástól a 0 sebességig eltelt idő kétszerese. t=(v-v0)/g, v=0, vagyis a periódusidő az 1. labdánál 3×2 s, a másodiknál 4×2 s. (A v0 értékei negatívak, felfelé mutatnak, a g pozitív, lefelé.)
Van két v0, a t azonos, és az y a két labdánál azonos, amikor találkoznak, a t-re megoldható a másodfokú egyenlet. A probléma az, hogy meg kell oldani úgy is, hogy az 1. labdánál a t-ből kivonsz 3-at (eltolás), aztán a másodikból 4-et stb., ez akkor lesz követhető, ha lerajzolod magadnak a pattogó labdák pályáit úgy, mintha közben még lenne vízszintes mozgásuk is, hogy látsszanak az egymást néha metsző parabolák.
A 2. kérdést úgy lehet az elsőhöz hasonlóvá tenni, ha úgy indulsz el, mintha az első testet korábban ejtetted volna le. A sebessége most 20 m/s, ez megfelel annak, mint ha 2 másodperccel ezelőtt engedted volna el, és most 50 méter magasságnál jár. Az előző feladatban is szabadesésben mozogtak a labdák, és így itt is oda jutottunk. Meg kell keresned az első metszéspontjuk idejét és magasságát, majd ugyanazzal az idővel ki kell számolnod azt a v0f-et, amely ebben az időben a magassággal azonos y-t ad ki a harmadik labdára. Az a jó, hogy a labdát fellőheted tetszés szerinti sebességgel, ezért mindenképpen kihozható az, hogy az első leszálló ágban érjen a metszésponthoz, nem kell a pattogásával bajlódni.
Húzós feladat, és érdekes. Ha tudsz szép parabolákat rajzolni egymás mellé, akkor grafikusan is megoldhatod, legalább közelítő eredményeket kapva, a számítást pedig ahhoz igazodva csinálhatod meg, úgy szerintem könnyebb. Arra ügyelj, hogy a paraboláknak az időtengelyen mindig az adott periódusidőnyira legyenek a végpontjai, és a magasságuk is ennek megfelelően változik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!