Babetta 207 kérdése:

A függőleges demonstrációs táblához 80g tömegű mágnes tapad. Hogy egyenletesen csússzon lefelé 2N erővel kell húzni? A mágnes és a tábla között a súrlódási együttható 0,2?


a, Mekkora erővel tapad a vastáblához a mágnes?

b, Mekkora erővel tudjuk a mágnest egyenletes sebességgel függőlegesen felfelé mozgatni?


2014. febr. 27. 14:19
 1/1 bongolo ***** válasza:

m = 80g = 0,08 kg (át kellett váltani)

Fg = m ·g = 0,8 N a nehézségi erő (lefelé)

Fh = 2N a húzóerő (lefelé)

µ = 0,2


A mágnes valamekkora F erővel tapad a táblához, akkor F lesz a nyomóerő vízszintesen.

A súrlódás úgy jön ki, hogy nyomóerő szorozva súrlódási együttható

Fs = µ·F

Ez az erő a mozgással ellenkező irányú, vagyis felfelé hat.


a) F=?


A mágnesre ható erők eredője nulla, ha egyenletesen mozog. Vagyis függőlegesen a két lefelé ható erő összege pont annyi, mint a felfelé ható:

Fg+Fh = Fs

Ebben csak az F az ismeretlen, ha behelyettesíted a fentieket, kijön belőle.


b) Ff = ?

Olyankor is 0 kell legyen az eredő erő, de ha felfelé mozog, akkor Fs lefelé hat.

Ilyenkor felfelé van egy Ff erő, lefelé pedig kettő:

Ff = Fg + Fs

számold ki

2014. febr. 27. 21:00