2015. márc. 3. 20:49
1/2 Silber válasza:
Mivel tudjuk, hogy a levegő (kerekítve!) 79% nitrogént és 21% oxigént tartalmaz, lehetséges a számítás.
Én jobban szeretem az ideális gázegyenletből származtatni a dolgokat, de ha neked rögtön a moláris térfogatot adják meg, közelítsük meg ebből az irányból.
n=V/Vm, ahol:
n - a gáz (össz) anyagmennyisége (mol)
V - a gáz térfogata (dm^3)
Vm - a gáz moláris térfogata (dm^3/mol)
Tudjuk, hogy n=n(N2)+n(O2), valamint n(N2)=0,79n és/vagy n(O2)=0,21n
Van 3 ismeretlenünk, négy egyenlettel, ergó kiszámítható. Vonogassuk össze:
n(N2)=0,79n
n=n(N2)/0,79
n=V/Vm
Egyenlővé téve a két egyenletet:
n(N2)/0,79=V/Vm
Kirendezve n(N2)-re: n(N2)=0,79*V/Vm
Analógiaként felírva O2-re: n(O2)=0,21*V/Vm
2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen! :)
2015. márc. 4. 09:32