Kémia, levegőben égetős feladat: ha meg van adva a levegő térfogata, ill. a moláris térfogata, abból kiszámítható az anyagmennyiség, vagy csak "normál gázoknál" (pl O2 vagy N2 gáz esetében) alkalmazható?


2015. márc. 3. 20:49
 1/2 Silber ***** válasza:

Mivel tudjuk, hogy a levegő (kerekítve!) 79% nitrogént és 21% oxigént tartalmaz, lehetséges a számítás.

Én jobban szeretem az ideális gázegyenletből származtatni a dolgokat, de ha neked rögtön a moláris térfogatot adják meg, közelítsük meg ebből az irányból.


n=V/Vm, ahol:

n - a gáz (össz) anyagmennyisége (mol)

V - a gáz térfogata (dm^3)

Vm - a gáz moláris térfogata (dm^3/mol)


Tudjuk, hogy n=n(N2)+n(O2), valamint n(N2)=0,79n és/vagy n(O2)=0,21n


Van 3 ismeretlenünk, négy egyenlettel, ergó kiszámítható. Vonogassuk össze:

n(N2)=0,79n

n=n(N2)/0,79


n=V/Vm


Egyenlővé téve a két egyenletet:

n(N2)/0,79=V/Vm

Kirendezve n(N2)-re: n(N2)=0,79*V/Vm

Analógiaként felírva O2-re: n(O2)=0,21*V/Vm

2015. márc. 3. 21:06
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen! :)
2015. márc. 4. 09:32