1 kg bor, melynek alkoholtartalma 15 tömeg %, sokáig állt a levegőn és teljesen megecetesedett. Hány g ecetsav keletkezett? Mennyi lett a bor %-os ecetsavtartalma?

2015. febr. 24. 17:40
 1/3 anonim ***** válasza:
Józan paraszt ésszel a leírtak alapján, ha teljesen megecetesedett akkor 1000 g ecetsav keletkezett, tehát 100% ecetsavtartalmú. Finom kis ecet, nyami! lml(o_o)lml
2015. febr. 26. 22:59
 2/3 Yoko77 válasza:

Akkor vegyük elő az "alkoholos" eszünket is! :)

A bor alkoholtartalma természetesen az etanol (C2H5-OH), biológiai erjedése során oxidálódik két lépésben: 1 mol etanolból 1 mol acetaldehid (CH3-CHO), majd 1 mol acetaldehid további oxidációjából 1 mol ecetsav (CH3COOH) lesz.


C2H5OH -ox.-> CH3COOH

Tehát: 1 mol etanolból 1 mol ecetsav keletkezik

Az etanol moltömege M= 46 g/mol, az ecetsavé M= 60 g/mol

1kg bor = 1000 g, a 15 tömeg% alapján ebben 150 g etanol van

a reakcióegyenlet alapján tudjuk:

46 g etanolból --> 60 g ecetsav keletkezik

akkor:

150 g etanolból --> 195,65 g ecetsav keletkezik

feltételezve, hogy a megecetesedett bor (azaz oldat) tömege nem változott, akkor ez 19,5 tömeg %-os ecet lesz!

Szigorúbb értelemben az oxidáció során változott az oldat tömege!

Az eredeti 150 g oldott anyagból (etanol) lett 195,65 g (ecetsav), a különbség: 45,65g

Így viszont az oldat tömege 1045,65 g lesz, ez tartalmazza a 195,65 g ecetsavat, ez alpján a tömeg% m/m%= m(oldott anyag)/m(oldat)*100 = 195,65g/1045,65*100= 18,71%

2023. jan. 26. 17:26
 3/3 Yoko77 válasza:

Amúgy egszerűbben:

C2H5OH => CH3COOH

m(C2H5OH)/m(CH3COOH) = M(C2H5OH)/M(CH3COOH)

0,15*1000/m(CH3COOH)=46/60

m(CH3COOH)=195,65g

2023. jan. 26. 17:52