a1= -2
a6= 48
d= ?
a1= 20
d = 7
Sn=1292
n = ?
2015. febr. 21. 12:24
2/4 A kérdező kommentje:
Szeretném, ha valaki segítene...köszönöm :)
2015. febr. 21. 15:25
3/4 anonim válasza:
Gondolom, számtani sorozatokról van szó.
1/
a1 = -2
a6 = 48
d = ?
----
a6 = a1 + 5d
48 = -2 + 5d
50 = 5d
d = 10
2/
a1 = 20
d = 7
Sn = 1292
n = ?
----
Az n pozitív egész szám.
Sn = n*(a1+an)/2
an = a1 + (n-1)*d
Sn = n*[a1+(a1 + (n-1)*d)]/2
1292 = n*[20+(20 + (n-1)*7)]/2
2584 = n*[20+(20 + (n-1)*7)]
2584 = n*(20 + 20 + 7n - 7)
2584 = n*(33 + 7n)
2584 = 33n + 7n^2
7n^2 + 33n - 2584 = 0
n1 = -21,71 nem megoldás
n2 = 17 Ez a megoldás.
Ell.:
20, 27, 34, 41, 48, 55, 62, 69, ...
a1 = 20
a17 = a1 + 16*d = 20 + 16*7 = 132
S17 = 17*(a1+a17)/2 = 17*(20+132)/2 = 1292
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2015. febr. 26. 16:48