A parabolákat vettük, mire egy ilyen hf-t adott föl a matektanár: "X|-->32/X" és ezt kéne parabola-feelingűen ábrázolni egy koordináta-rendszerben, behelyettesítéssel, milliméterpapíron...na igen ám, itt a probléma. Ez nekem nem nagyon akar menni. Azt még értettem, hogy Xnégyzet, meg ilyen alapcuccosok, a parabolából. Aki véletlenül megértette, hogy mit akartam mondani, az légyszíves válaszoljon legjobb tudása szerint, mert ha nem adom le holnap 8-ig akkor egyest kapok. A válaszokat előre is köszi! :)

14/L



2015. febr. 15. 22:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez nem parabola, hanem hiperbola képét adja.


[link]

2015. febr. 15. 22:35
 2/4 A kérdező kommentje:
oh köszönöm! :) Csodálkoztam is a furcsa "végeredményen", de ezek szerint nem tévedtem olyan sokat! Köszönöm! :D
2015. febr. 15. 23:01
 3/4 anonim ***** válasza:

> „X|-->32/X" és ezt kéne parabola-feelingűen ábrázolni egy koordináta-rendszerben, behelyettesítéssel, milliméterpapíron...”

Ha a parabola-feelingűentől eltekintünk, akkor a feladat:

Ábrázold az y = f(x) = 32/x függvényt egy koordinátarendszerben, úgy hogy y-t helyettesítési értékekből számolod.


Azt ugye tudod, hogy mondjuk a (0.22, –5.67) pontot hogyan kell ábrázolni egy koordinátarendszerben?


Na, most az kell, hogy először is felveszel egy koordinátarendszert a milliméterpapíron. Én derékszögűt javaslok, aminek az origója a lap közepén van, a tengelyei vastag vonalakra esnek, és 1 cm (azaz két vastag vonal közti távolság) az egység mindkét tengelyen.


Aztán ki kell választani egy csomó x-értéket, amit BEHELYETTESÍTESZ a függvénybe, kiszámolod a kapott értéket, és akkor lesznek (x, y) számpárjaid, amik koordinátáknak felelnek meg, és be tudod őket jelölni a milliméterpapíron. Én azt javaslom, hogy legalább centiméterenként egy x-et válassz ki, azaz körülbelül –15-től 15-ig az egész számokat, de még jobb, ha felesével lépkedsz, mert szebb lesz az ábra. (A számoláshoz használhatsz számológépet.)


Végül összekötheted őket, ha a tanár azt szeretni.


Például ha kiválasztod az x = -8-at, akkor ehhez az y = 32/(–8) = –4 tartozik, és teszel egy apró x-et a (–8, –4) pontba. Aztán ha kiválasztod a 2-őt, akkor ehhez a 16 függvényérték tartozik. Ez azért érdekes, mert ha a javaslatomnak megfelelően vetted fel a koordinátarendszert (és A4-es lapod van), akkor ez a papíron kívülre esik, tehát ezzel nem csinálsz semmit, nézed a következő x-et.


A javaslataimat nem kell feltétlenül követned, az a lényeg, amit úgy írtam, hogy kell. De tényleg érdemes minél több x-re megcsinálni, amit írtam.

2015. febr. 15. 23:06
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ma beadtam, és jó lett! :)
2015. febr. 16. 16:37