[Matek]Gergönek mennyi zsebpénze volt?


Nem tudok rájönni hogy kell ezt megoldani, ha valaki el tudná magyarázni hálás lennék:


"Gergö elkölti zsebpénzének egynegyedét, a megmaradt összeg 3/5-ét növérének adja, és még 12 leje(Románia pls) marad. Mennyi zsebpénze volt Gergönek?"


Elöre is köszönöm!



2015. febr. 11. 18:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Visszafelé érdemes gondolkozni:


"... a megmaradt összeg 3/5-ét nővérének adja, és még 12 leje marad."


Ha a pénzének 3/5 részét odaadta, akkor 2/5 része maradt meg, ez 12 lej. Ha 2/5 része 12 lej, akkor 1/5 része 12:2=6 lej, 5/5 része (vagyis az egész) 6*5=30 lej. Tehát 30 leje volt, amikor nővérének adott pénzt. Ellenőrzés:


30 lej 3/5 része 30*3/5=18 lej, ennyit adott nővérének, maradt 30-18=12 lej.


Ugyanígy jutunk a zsebpénzhez is. Ha 1/4-ét elköltötte, akkor 3/4-e megmaradt, ez a 30 lej. 1/4-e 30:3=10 lej, így a 4/4 rész 10*4=40 lej. Tehát eredetileg 40 leje volt.


Az ellenőrzést már rád bízom.

2015. febr. 11. 18:35
 2/3 anonim ***** válasza:

Vagy csak simán felírsz egy egyenletet:


Eredileg x pénze volt Gergőnek:


x*3/4*2/5 = 12


Megoldod, ugyanúgy kijön x-re a 40.

2015. febr. 11. 18:46
 3/3 A kérdező kommentje:
Sokat segítettetek, köszönöm!
2015. febr. 11. 19:06