Aki tud segítsen megoldani ezeket a feladatokat? (fizika)

a 2. feladattól

2015. febr. 10. 22:15
 1/4 A kérdező kommentje:
2015. febr. 10. 22:15
 2/4 anonim ***** válasza:

A fizikafeladatokban sokat segít, ha lerajzolod az egészet és berajzolod az erőket is.

Utána tényleg csak Newton második törvényét kell használni az ilyen típusú feladatokban és egy egyenletből megkapod a megoldást.

2015. febr. 10. 22:30
 3/4 A kérdező kommentje:
és ezt hogy oldanád meg?
2015. febr. 10. 22:39
 4/4 anonim ***** válasza:

[link]


Úgy, ahogy leírta...

Rajzolj egy ábrát, amin bejelölöd az erőket:

- gravitációs erő (ekkora erővel nyomja a test a talajt)

- nyomó erő (ekkora erővel nyomja a talaj a testet, ez megegyezik az előzővel Newton 3. törvénye miatt)

- surlódási erő (ez lassítja a testet, miközben húzzuk)

- húzó erő (ezzel húzzuk)


Először számold ki a surlódási erőt:

[link]


Ehhez kell a nyomó erő, ahhoz meg a gravitációs...

Fgr = m * g (ez is Newton 2. törvényéből jön)

Fny = Fgr

Fs = mű * Fny


1. kérdés

Newton 1. törvénye azt mondja, hogy egy test nyugalomban marad vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, amíg a rá ható erők eredője 0. Azaz ahhoz, hogy egyenletesen húzzuk pontosan ugyanakkora erővel kell húznunk, amekkora a surlódási erő.


2. kérdés

Mivel már leírtam, hogyan számolható ki a surlódási erő, látható, hogy nem függ a húzó erőtől. Ebből mi következik?


3. kérdés

120N erővel húzzuk és Fs surlódási erővel lassítja a talaj. A kettő különbsége lesz az az erő, ami valójában gyorsítja a testet (F). Newton 2. törvénye segítségével ebből meghatározhatjuk a gyorsulását: F = m * a

Ebből fejezd ki a-t, azaz a gyorsulást, és meg is kapod.

Egyenes vonalú egyenletesen gyorsuló mozgásról van szó, tehát:

v = v0 + a * t (ahol v0 a kezdősebesség, ami most 0)

s = v0 * t + a/2 * t^2 (ahol ^2 a négyzetre emelés)


4. kérdés:

Ekkor csak a surlódási erő lassítja, tehát F2 = -Fs (azért negatív, mert lassítja)

F2 = a2 * m -ből kiszámolod a2-t, ami szintén negatív, mert lassulásról van szó.

Itt a kezdősebesség a 3.-ban kiszámolt v, és a végsebesség 0. Szintén egyenes vonalú egyeneletesen változó mozgásról van szó. Az utat ugyanazzal a képlettel kell kiszámolni.


-----

A többit próbáld meg magadtól...

2015. febr. 11. 10:19